Nowy numer 18/2024 Archiwum

Nowa gra Funduszem

Pojawiły się ostatnio postulaty dopisania do referendum pytań na temat finansowania nauki religii w szkołach i likwidacji Funduszu Kościelnego. Padły argumenty, że budżet państwa płaci już na ten cel ponad 130 mln zł, znacznie więcej niż do niedawna.

W rzeczywistości nie jest prawdą, że ostatnio miał miejsce radykalny wzrost nakładów na Fundusz Kościelny. Po prostu teraz w jego budżecie znalazły się środki, które kiedyś także wypłacano, tylko z rezerwy celowej rządu. W ten sposób problem księgowy stał się problemem politycznym, napędzając antyklerykalne emocje i bałamucąc obywateli nieprawdziwymi informacjami o przyczynach tej podwyżki. Zanim jednak przejdę do meritum tej sprawy, warto przypomnieć kilka podstawowych faktów z historii Funduszu Kościelnego, gdyż zwykle uchodzą one z pola widzenia polityków i mediów zabierających w tej sprawie głos.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego