Nowy numer 4/2019 Archiwum

Kolejni uchodźcy z Ukrainy we Wrocławiu

Przybywa wśród nas osób zza wschodniej granicy Polski, z terenów ogarniętych niepokojami i doświadczających skutków walk.

W piątek 10 lipca do Wrocławia przyjechały kolejne dwie osoby – ukraińscy obywatele – korzystające z zaproszenia wystosowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Wojewodę Dolnośląskiego. Dołączyły do trzech rodzin z Donbasu, które już od około miesiąca przebywają we Wrocławiu, zaproszone przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Warto dodać, że prócz garstki osób korzystających ze specjalnego zaproszenia, do Wrocławia przyjeżdżają ze Wschodu również ludzie na własną rękę próbujący odnaleźć się w Polsce i borykający się z mnóstwem problemów. Nie brak tych, którzy spontanicznie starają się im pomóc (zobacz TUTAJ).

UM Wrocławia informuje, że formalne działania, mające na celu wsparcie Ukraińców opuszczających swoją ojczyznę, rozpoczęły się w styczniu tego roku spotkaniem w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie, na którym omawiano zakres działań administracji państwowej i samorządowej. 179 ewakuowanych wtedy Ukraińców przebywało w Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Rybakach oraz w Centrum Usług Wspólnych w Łańsku, gdzie otrzymali wszechstronną pomoc. Już w marcu, po konsultacjach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz analizie dokumentów, Wrocław był gotowy na przyjęcie trzech rodzin – w sumie 8 osób. Dla nich Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował umeblowane, w pełni wyposażone mieszkania, które mają im służyć do czasu uzyskania samodzielności i otrzymania mieszkań w TBS-ach. MOPS przydzielił rodzinom również pracownika socjalnego znającego język ukraiński, a także przygotował plan wsparcia na najbliższe trzy miesiące, m.in.: naukę języka polskiego na różnych poziomach, zajęcia przybliżające wiedze o kulturze, społeczeństwie i zwyczajach, wsparcie w formalnościach i poszukiwaniu pracy.

Dwie kobiety, które przyjechały dziś z Ukrainy, mają przyznane mieszkania z zasobu Skarbu Państwa, wyremontowane i wyposażone w meble i większy sprzęt użytkowy przez Urząd Miejski Wrocławia oraz Fundację Ludzie Ludziom i Ludzikom. Drobne wyposażenie, m.in. kuchenne oraz wsparcie w postaci zasiłku zapewnił wrocławski MOPS. W piątek otrzymały klucze do mieszkań, z których jedno to niewielka kawalerka a drugie to lokal przeznaczony dla rodziny (do jednej z kobiet dołączą wkrótce krewni). Także tymi obywatelami ukraińskimi zaopiekuje się pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ukraińskojęzyczny wolontariusz, który będzie ich wspierał na początku pobytu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy