Nowy numer 43/2020 Archiwum

Benedykt XVI: największy teolog wśród papieży?

Benedykt XVI to jeden z największych teologów, którzy zasiadali na Stolicy Piotrowej. Pod tym względem można go jedynie porównywać z Leonem Wielkim i Benedyktem XIV – powiedział kard. Gerhard Müller w kolegium przy cmentarzu niemieckim w Watykanie podczas uroczystości upamiętniających 10. rocznicę wyboru Josepha Ratzingera na Papieża. Przypada ona w niedzielę.

Niemiecki kardynał podkreślił, że wyraźnym rysem tego pontyfikatu był niezwykły talent teologiczny Papieża, będący charyzmatem, służącym budowaniu Kościoła. Dzięki temu w jego nauczaniu wiara i rozum nie ograniczają się wzajemnie czy wykluczają, lecz przenikają.

Polemizując z antyteologicznymi nurtami we współczesnym katolicyzmie, kard. Müller podkreślił, że wiedza teologiczna nie służy zaspokajaniu intelektualnych aspiracji, chełpieniu się własną inteligencją czy zadowalaniu się samym sobą w wąskich kręgach ekspertów. Jest ona niezbędna dla Kościoła. Bez teologii magisterium nie mogłoby się wywiązywać ze swych obowiązków – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama