Nowy numer 4/2019 Archiwum

Lefebryści: Papież mniej katolicki niż my

Papież jest mniej katolicki niż my - mówią lefebryści z klasztoru Świętego Krzyża w brazylijskim mieście Nova Friburgo, którzy w 2012 r. zerwali z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, nie godząc się na jego próby porozumienia ze Stolicą Apostolską.

To właśnie tam usunięty w 2012 r. z Bractwa bp Richard Williamson wyświęcił kilkanaście dni temu, 19 marca na biskupa 73-letniego ks. Jeana-Michela Faure’a, byłego przełożonego południowoamerykańskiego dystryktu Bractwa i byłego rektora seminarium w La Reja w Argentynie, który opuścił Bractwo w 2013 r. Jako że stało się to bez zgody papieża, mocą samego faktu obaj duchowni podlegają ekskomunice.

Postanowili oni utworzyć tradycjonalistyczny Ruch Oporu. Według doniesień agencji Reutersa, bp Faure oświadczył, że grupa ta odrzuca papieża Franciszka i jego „nową religię”, idzie natomiast za nauczaniem „papieży z przeszłości, a nie obecnego”. Planuje też - „za rok lub dwa” - wyświęcić kolejnych biskupów.

Nie zamierza również podejmować dialogu z Watykanem, gdyż „opiera się on kapitulacji”, chyba że Rzym powróci do dawnej tradycji. - Jeśli dojdzie do nowej wojny światowej, może Kościół powróci do tego, co było dawniej - zastanawia się ekskomunikowany biskup.

« 1 »

Zobacz także

 • zaba na rowerze
  01.04.2015 15:18
  Dziennikarze portalu Wiara pozazdrościli możliwości GW i tez manipulują czym się da, od informacji po zamieszczane posty.
  doceń 0
 • Osiołek
  04.04.2015 11:29

  Lefebryści: Papież mniej katolicki niż my,,

  Tak można pisać,gdy się jest w pewnym STANIE,
  którego tu nie wymieniem bo psychologiem nie
  jestem, a nawet jAKO OSIOŁEK GARDZę Takim,
  stwierdzeniem i logiką...

  doceń 0
 • Anonim (konto usunięte)
  06.04.2015 14:58


  Wstyd by mnie było za takie porównawcze zdanie i
  takie mniemanie o sobie...

  doceń 1
 • o la la
  01.04.2017 12:42
  co za bełkot
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy