Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

IS przyjęło przysięgę wierności Boko Haram

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyjęła przysięgę wierności złożoną jej przed kilkoma dniami przez przywódcę islamistycznego ruchu Boko Haram Abubakara Shekau - wynika z nagrania audio umieszczonego w czwartek w sieciach społecznościowych.

"Ogłaszamy wam dobrą nowinę o rozszerzeniu kalifatu na Afrykę Zachodnią, gdyż kalif przyjął przysięgę wierności naszych braci" z Boko Haram - powiedział rzecznik IS Abu Mohammed al-Adnani. Złożenie takiej przysięgi ogłosił w sobotę Shekau, co według ekspertów oznaczało zacieśnienie i tak już bliskich związków między tymi radykalnymi ugrupowaniami.

W trwającym ok. 30 minut nagraniu Adnani wzywa muzułmanów, by "udali się do Afryki Zachodniej i przyłączyli się do braci, którzy tam walczą".

Boko Haram, które liczy kilka tysięcy bojowników, od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Przeprowadza krwawe zamachy w dużych miastach na północy kraju i masakry mieszkańców wsi w odległych regionach Nigerii, a czasami także w sąsiednich państwach.

W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w Nigerii zginęły dziesiątki tysięcy osób. Tylko w 2014 roku liczbę ofiar śmiertelnych ocenia się na 10 tys.

W ubiegłym roku bojownicy Boko Haram zajęli w Nigerii terytorium wielkości Belgii. Obecnie są jednak w odwrocie na skutek zmasowanej operacji wojsk czterech państw regionu - Nigerii, Nigru, Kamerunu i Czadu - walczących z tą islamistyczną partyzantką.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego kontrolują znaczną część terytorium Syrii i Iraku; mają także swoje komórki w Egipcie i Libii.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama