Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ginekolog: Jak działa pigułka "dzień po"

Pigułka "dzień po" może mieć działanie wczesnoporonne, wszystko zależy od momentu cyklu, w którym zostanie przyjęta - powiedział KAI dr Maciej Barczentewicz, ginekolog, prezes zarządu Fundacji Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej w Lublinie.

Zdaniem lekarza, sprzedaż tych tabletek bez recepty jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza młodych dziewcząt.

Decyzją ministerstwa zdrowia preparat "ellaOne", czyli tak zwana pigułka "dzień po", będzie dostępna w Polsce bez recepty. To zalecenie Komisji Europejskiej, do którego zastosował się, choć nie musiał, polski resort zdrowia.

Zdaniem dr. Macieja Barczentewicza, taka decyzja może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia. - Szczególnie zagrożenie stwarza to dla kobiet najmłodszych, które mogą podejmować różne nieroztropne decyzje, mające konsekwencje zdrowotne - wyjaśnia ginekolog. Skąd wynika to zagrożenie? - Producent zaleca stosowanie takiej tabletki najwyżej raz w miesiącu. Ale nawet jeśli będzie ona stosowana raz w miesiącu, ale wielokrotnie w ciągu roku, spowoduje to poważne zaburzenia hormonalne. Jeżeli można ją kupić bez najmniejszego problemu, tak jak kawę czy herbatę w sklepie, po prostu idąc do apteki i kupując tak jak się kupuje witaminy, to niestety można się spodziewać, że "ellaOne" będzie przyjmowana częściej niż raz w miesiącu - powiedział dr Barczentewicz.

Jak dodał, "na pewno sprzedaż tych pigułek jest poważnym zagrożeniem, a wręcz naruszeniem prawa polskiego, szczególnie ustawy antyaborcyjnej, zakazującej zabijanie płodu ludzkiego".

Dr Barczentewicz jasno stwierdza, że "ellaOne" absolutnie nie można traktować jako tabletki wyłącznie antykoncepcyjnej. - Pigułka "dzień po" może mieć działanie wczesnoporonne - przestrzega.

Mechanizm działania preparatu zależy od tego, w którym momencie cyklu kobiety doszło do współżycia. - To ma być tak zwana antykoncepcja awaryjna, pigułka stosowana maksymalnie do 72 godz. po tzw. stosunku niezabezpieczonym. Jeżeli współżycie było w okresie okołoowulacyjnym, czyli potencjalnie mogło dojść do poczęcia w ciągu tych 72 godzin, to wtedy ta tabletka będzie miała działanie wczesnooporonne. Jeżeli do współżycia doszło po owulacji, czyli w okresie niepłodnym, to tabletka nie będzie miała żadnego działania. Jeżeli natomiast do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym, można się spodziewać, że zadziała mechanizm blokujący owulację, czyli antykoncepcyjny. Wszystkie trzy możliwości są faktyczne - wyjaśnił dr Barczentewicz.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  27.12.2016 21:29
  Ludzie gdzie wy żyjecie chyba lepiej jak kobieta weźmie taka tabletkę zapobiegnie ciąży niż jeEli miała by urodIc dziecko wyrzucić do śmieci czy smarować na śmierć ! Uzyjcir mózgu ta tabletka zapobiega zagnierzdzeniu się zarodka czyli to nie jest jeszcze dziecko
  doceń 1
 • Gość
  26.05.2017 15:29
  Przecież bardzo dobra metoda to metoda termiczna . Przecież można się kochać i zachować kilka dni okresu wstrzemięźliwość seksualną. Zamieńmy chemię na świadomość seksualną. Dlaczego nasze dziewczyny faszerujemy zupełnie niepotrzebnie chemią, która nie jest obojętna !
  doceń 1
 • Gość
  31.05.2017 15:37
  http://www.pro-life.org.pl/2007/07/httpfamilypolicy.html
  doceń 0
 • Gość
  05.06.2017 22:05
  Ja nie wiem kto jakie książki czytał w 4 klasie podstawówki ale zapłodnienie to moment połączenia się komórki jajowej i plemnika po czym tworzy sie zygota, ktora ulega podziałowi na komórki. Po kilka dniach dochodzi do zagmieżdżenia zygoty w ścianie macicy (tzw. implantacja ). Jeżeli tabletka wpływa na sciane macicy to tak, może dojść do problemów z implantacją zarodka. Dawno nie czytałam takich głupot, że zapłodnienie to moment implsntacji zarodka w ścianie macicy...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL