Nowy numer 24/2021 Archiwum

Diaboliczne IS używa dzieci do zabijania

Nagranie wideo zamieszczone we wtorek w internecie przez Państwo Islamskie (IS) przedstawia przesłuchanie i egzekucję dwóch mężczyzn określonych jako "rosyjscy agenci"; strzela do nich mniej więcej 10-letni chłopiec - podaje AFP.

Nagranie wideo, zatytułowane po angielsku "Odkrycie wewnętrznego wroga", przedstawia przesłuchanie dwóch mężczyzn oraz egzekucję, podczas której chłopiec strzela im w głowę, a następnie parokrotnie w ciało.

Podczas przesłuchania jeden z pojmanych zeznaje, że jest obywatelem Kazachstanu zrekrutowanym przez rosyjskie służby wywiadowcze (FSB). Jego zadaniem miało być zbliżenie się do jednego z bojowników IS, którego tożsamość nie jest ujawniona w nagraniu.

Drugi mężczyzna mówi, że jest Rosjaninem, pracował niegdyś dla FSB i zlecono mu zabicie członka IS, który również nie zostaje zidentyfikowany.

Obydwaj więźniowie zeznają, że ich zadaniem było też zbieranie w Syrii informacji na temat bojowników Państwa Islamskiego.

Po egzekucji nagranie pokazuje wcześniejsze zdjęcia chłopca, pochodzące z propagandowego wideo IS z roku 2014, w którym zapewnia on, że "chce zabijać niewiernych".

AFP wyjaśnia, że było to nagranie zrobione w obozie szkoleniowym dżihadystów dla dzieci. Chłopiec mówi też w nim, że nazywa się Abdallah i pochodzi z Kazachstanu.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama