Nowy numer 43/2020 Archiwum

Praga czeka na 30 tys. młodych

Aż 23 tys. osób, które przyjadą na Europejskie Spotkanie Młodych, to młodzież spoza Republiki Czeskiej.

Praga przygotowuje się na pokojowy najazd młodych Europejczyków. Wspólnota z Taizé spodziewa się 30 tys. młodych ludzi. 29 grudnia przyjadą do Pragi autobusami, pociągami, samolotami albo autostopem. Aż 1 950 osób przyjedzie dwa dni wcześniej, już 27 grudnia, aby pomóc w przyjmowaniu przybywających i w różnych zadaniach logistycznych. Najwięcej młodych ludzi ma przyjechać z Polski (najliczniej reprezentowany kraj), Ukrainy, Niemiec, Włoch, Francji, Chorwacji i Białorusi. Uczestnicy spotkania będą reprezentować 65 krajów. Ugoszczą ich rodziny mieszkające w różnych dzielnicach Pragi, a także w okolicznych miastach i wioskach.

We wtorek 30 i w środę 31 grudnia 17 kościołów usytuowanych w historycznym centrum Pragi otworzy swoje podwoje na modlitwę południową. W Centrum Wystawowym Letňany od 29 grudnia do 1 stycznia modlitwa wieczorna będzie odbywać się w 5 miejscach, m.in. wielkim namiocie ustawionym dodatkowo z powodu dużej liczby zgłoszeń. 14 przedstawicieli Czeskiej Rady Kościołów weźmie udział w modlitwie 1 stycznia o 19.00 w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciech, bezpośrednio transmitowanej przez czeską telewizję. 30 grudnia wieczorna modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio z Hali 4 w Centrum Wystawowym. Sygnał będzie dostępny w europejskiej sieci EBU.

Aby wyżywić pielgrzymów, wspólnota z Taizé przygotowała 105 000 jabłek i 100 000 mandarynek, 22 000 kg chleba i ponad 500 pojemników z żywnością. Uczestnicy spotkania otrzymają „Propozycje na rok 2015” przygotowane przez przeora Taizé Brata Aloisa. Będzie on co wieczór będzie wygłaszał krótkie rozważania skierowane do uczestników spotkania.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama