Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak zabezpieczyć katedrę po pożarze?

Sposób zabezpieczenia uszkodzonej przez pożar katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu opracował jeden z uczestniczących w piątkowych oględzinach rzeczoznawców - poinformowała PAP zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W nocy z wtorku na środę w sosnowieckiej katedrze wybuchł pożar, który gasiło ponad 20 zastępów straży pożarnej. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, gdzieniegdzie - jak informowała w czwartek zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr Aneta Borowik - pozostały kikuty konstrukcji dachowej (głównie nad częścią nawy głównej).

Uszkodzona jest też część polichromii, która została w dużej części zalana podczas gaszenia pożaru. Borowik wskazała, że w jednym miejscu - na skrzyżowaniu naw - są trzy duże ubytki "w warstwie raczej ornamentalnej niż figuratywnej".

Jeden z uczestniczących w piątek w oględzinach rzeczoznawców, ekspert od konstrukcji, opracował sposób zabezpieczenia obiektu. "Nadpalona konstrukcja nad nawą zostanie wzmocniona i pokryta brezentem. Z kolei nad transeptem i prezbiterium powstanie tymczasowa niewielka konstrukcja chroniąca sklepienie i polichromie pod nim" - powiedziała zastępca śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dodała, że na ziemi znajdują się nieliczne fragmenty polichromii. "Rzeczoznawca od polichromii wskazał, by je z pietyzmem zebrać i zabezpieczyć. Powiedział też, by nie przesuszać gwałtownie ścian, suszenie powinno się odbyć w sposób naturalny" - powiedziała Borowik.

W oględzinach uczestniczyli również biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, proboszcz parafii, przedstawiciele powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, policji, straży pożarnej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama