Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zapytaj egzorcystę

Na antenie RDN Małopolska trwa promocja książki "Idź precz, szatanie!" To zapis czterech lat słuchanej przez wielu audycji.

Pomysł na audycję „Idź precz, szatanie!” zrodził się na lotnisku w Budapeszcie. W grupie lecącej do Ziemi Świętej był ks. Stefan Irla, egzorcysta. – Zdarzyło się, że musieliśmy czekać kilka godzin na samolot i wtedy ludzie zaczęli pytać ks. Irlę o różne sprawy związane z jego posługą i duchowymi zagrożeniami. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przenieść tę sytuację „ludzie pytają – egzorcysta odpowiada” na antenę radia RDN Małopolska – mówi ks. Krzysztof Orzeł, prowadzący od czterech lat audycję „Idź precz, szatanie!”.

Pokłosiem kilkuset odcinków programu, tysięcy listów, mejli i telefonów jest opublikowana w diecezjalnym wydawnictwie Biblos w święto Michała Archanioła książka ks. Stefana Irli „Broń nas w walce! Radiosłuchacze pytają egzorcystę”. – Z pytaniami zgłaszali się ludzie młodzi, z ciekawości, ale i poranieni. Audycja odkryła przed nimi rzeczy, których może do końca nie byli świadomi. Ktoś się kiedyś zajmował magią, astrologią, spirytyzmem, wróżbiarstwem, chodził do różnych uzdrawiaczy i czuje w związku z tym jakiś niepokój wewnętrzny – mówi ks. Irla.

Zgłaszali się też rodzice zaniepokojeni zachowaniem swych dzieci, symbolami, które noszą na ubraniach, plecakach, muzyką, jakiej słuchają. Prośby o wyjaśnienia składali też ludzie, którzy podczas wyjazdu integracyjnego z pracy mieli zorganizowane przez pracodawcę spotkanie z wróżką. – Uczestnikami programu i niejako bohaterami książki są ludzie aktualnie przeżywający działanie złego ducha, ale też chorzy psychicznie. Rozległa się jest również panorama krajów, z których napływały pytania: Szwecja, Norwegia, Anglia, Francja – mówi ks. Orzeł.

Około połowy pytających umówiło się na wizytę u ks. Irli. – Jeśli rozpoznawałem jakiś problem psychiczny, to odsyłałem do specjalistów, psychologów, psychiatrów. Ludzie szukają przede wszystkim modlitwy kapłana, dlatego z niektórymi zwyczajnie się modlę o uwolnienie – dodaje ks. Irla. Książka, która ukazuje cztery lata poszukiwań odpowiedzi na trudne pytania, jest cennym kompendium wiedzy na temat działania złego ducha.

– Jasne jest, że nie demonizujemy rzeczywistości i przestrzegamy przed tym, żeby wszędzie widzieć diabła. Mówimy przede wszystkim o tym, że on już przegrał, że Chrystus zwyciężył złego, że zło da się przezwyciężyć, że po to są sakramenty, które zostawił Chrystus, po to modlitwa, post, egzorcyzmy, ażeby czuć się bezpiecznym w rękach Boga. Trzeba dostrzec problem, ale Pan Bóg nam daje siłę, a w Kościele znajdujemy wszelkie pomoce do walki ze złym duchem – podkreśla ks. Orzeł.

Nie wszystkim się to podoba. – Mieliśmy napastliwe telefony od osób, złych na nas, że w XXI wieku zajmujemy się tymi sprawami, jakby Kościół nie miał innych rzeczy ważniejszych do robienia. Sama audycja spotykała się z różnymi przeszkodami, podobnie i wydanie książki. Ale się udało. I nie przypadkowo publikacja nastąpiła w święto Michała Archanioła – mówi ks. Irla.

Książkę „Broń nas walce. Radiosłuchacze pytają egzorcystę” można nabyć w sklepach wydawnictwa Biblos. Audycja będzie kontynuowana. Emisja w każdy piątek o godz. 20.10.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama