Już w sobotę 11 października od 13.00 do 16.00 będzie ich można spotkać na ulicach w centrum Bielska-Białej. Nie omijajcie ich! To „papiescy stypendyści” – uczniowie i studenci korzystający ze wsparcia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Będą kwestować na rzecz funduszu, z którego korzystają tacy młodzi jak oni: bardzo zdolni, zaangażowani w życie swoich społeczności, wychowujący się w małych miejscowościach, w rodzinach o niskich dochodach. Nazajutrz, w Dniu Papieskim, po Mszy św. o 12.30 w katedrze św. Mikołaja, której będzie przewodniczył bp Roman Pindel, na placu Chrobrego w centrum Bielska-Białej po raz kolejny przygotują festyn rodzinny. Do 15.00 będzie można posłuchać koncertu w ich wykonaniu, wziąć udział w zabawach, konkursach, malowaniu twarzy, przygotowywaniu plakatów. – To dla nas zawsze wielkie święto, przez które chcemy też podziękować wszystkim, którzy nas wspierają – mówi Wojciech Maśka z Chybia, dziś student transportu na Politechnice Śląskiej.
– Stypendystą byłem od gimnazjum, przez liceum i przez pierwsze lata studiów. Teraz znalazłem pracę, ale nie zerwałem więzi ze środowiskiem fundacji, któremu w dużej mierze zawdzięczam to, kim jestem. Trudno nie pojechać do dzieci z Trójwsi, gdzie wraz z innymi stypendystami działamy w salezjańskim wolontariacie VIDES, organizując dla nich zajęcia sportowe i artystyczne oraz przygotowując Dzień Papieski. Ponad 40 studentów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej jest stypendystami od gimnazjum. W Dniu Papieskim wszystkich ich będzie można spotkać w największych ośrodkach akademickich w Polsce, gdzie studiują. Przygotowania stypendystów do 14. Dnia Papieskiego poprzedziły rekolekcje pt. „Kochany i posłany”, jakie w Bielsku-Białej-Hałcnowie głosił dla nich o. Piotr Odój, franciszkanin z Rychwałdu. Wzięli w nim udział gimnazjaliści i licealiści: stypendyści ogólnopolskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz diecezjalnej – Światło Nadziei. – Było nas razem 70 osób. To pierwsze takie spotkanie, które miało też służyć integracji stypendystów obu fundacji. Dotychczas odbywały się dla nich osobne spotkania – mówi ks. Stanisław Lubaszka, diecezjalny koordynator fundacji.
Obecnie z pomocy „Dzieła” korzysta 77 osób, a z fundacji diecezjalnej 34. Przy czym liczba ta wzrośnie prawdopodobnie o około 10 osób – wnioski składają bowiem jeszcze studenci.
Więcej na: bielsko.gosc.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się