Nowy numer 15/2024 Archiwum

Powstała replika świątyni jerozolimskiej

W São Paulo odbyła się 31 lipca wieczorem inauguracja repliki Świątyni jerozolimskiej, zbudowanej w X w. przed Chrystusem przez króla Salomona.

W świątyni, która będzie siedzibą zielonoświątkowego Powszechnego Kościoła Królestwa Bożego, może zmieścić się jednocześnie 10 tys. wiernych.

Ta kierowana przez kontrowersyjnego biskupa Edira Macedo wspólnota ma już w Brazylii ponad 7 tys. świątyń. Największą z nich będzie od tej pory Świątynia Salomona.

Gdy w 2010 r. rozpoczynano budowę, jej koszty szacowano na około 113 mln dolarów, jednak według brazylijskiej prasy ostatecznie kosztowała ona 310 mln dolarów. Monumentalna budowla znajduje się w dzielnicy Brás. Ma 126 m długości i 104 m szerokości. Fronton wznosi się na wysokość 55 m. Pod budynkiem znajduje się parking na 1200 samochodów. W kompleksie są też sale do studiowania Biblii dla 1300 dzieci, audytorium, mieszkania dla pastorów, a także studia radiowe i telewizyjne. Nocą świątynia jest podświetlona.

Co ciekawe, aby uczestniczyć w nabożeństwie w Świątyni Salomona, trzeba będzie najpierw uzyskać akredytację w jednej z pozostałych świątyń Kościoła. Będzie ona ważna jedynie we wskazanym dniu i godzinie.

Budowa oryginalnej Świątyni jerozolimskiej rozpoczęła się w 960 r. przed Chrystusem. Była kilkakrotnie burzona i odbudowywana. Obecnie pozostał z niej tylko fragment zachodniego muru, tzw. Ściana Płaczu.

Powszechny Kościół Królestwa Bożego powstał w 1977 r. Założył go były pracownik loterii w Rio de Janeiro Edir Macedo. Obecnie ma około 13 mln wiernych w Brazylii i innych krajach świata. Kościół jest bardzo obecny na portalach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter, które traktuje jak kanały ewangelizacji, jak również w nadającej 24 godziny na dobę własnej telewizji Record, drugiej co do wielkości w Brazylii. Ma również radio Aleluya, które obejmuje zasięgiem 75 proc. terytorium kraju, dysponuje też siecią 64 stowarzyszonych rozgłośni lokalnych. W 2011 r. Macedo został oskarżony przez brazylijskiego fiskusa o pranie milionów dolarów pozyskanych od wiernych w zamian za fałszywe obietnice pomocy duchowej.

Brazylia jest krajem z największą na świecie liczbą katolików. W 2010 r. do Kościoła katolickiego należało tam ponad 123 mln ludzi (64,6 proc. mieszkańców). Ich procentowy udział zmniejsza się jednak, podczas gdy stale wzrasta ewangelików, którzy stanowią już 22,2 proc. ludności (42,3 mln ludzi). Największy przyrost liczby wiernych odnotowują wspólnoty zielonoświątkowe.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama