Nowy numer 20/2019 Archiwum

Zmarł Janusz Załuska. Miał 101 lat

Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego.

Janusz Załuska ps. „Godlewski” zmarł 20 lipca br. Miał 101 lat. Załuska był inżynierem zootechnikiem, absolwentem gimnazjum im. Stefana Batorego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także Wołyńskiej Szkoły Podchorążych rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.

W czasie kampanii wrześniowej walczył w szeregach 14. dywizjonu artylerii konnej Podlaskiej Brygady Kawalerii, bateria pułkownika Jarnowieckiego. Następnie dołączył w Kraśniku do 8 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Chełmińskiej, było to zgrupowanie pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego.

W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem Pułku Ułanów Lubelskich „Jeleń”, który walczy w rejonie Śródmieścia Południowego.

Po wojnie został profesorem nauk rolniczych i pracował m.in. w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Jego dorobek naukowy obejmował prace badawcze dotyczące żywienia, gospodarki paszowej i hodowli zwierząt gospodarskich. Realizował swoje zainteresowania w zakresie hodowli i genetyki owiec i koni. Był autorem 162 oryginalnych prac badawczych i 9 podręczników.

Za całokształt działalności uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1977 roku. Prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1991 r., a także medal za udział w wojnie obronnej 1939 r. Minister Obrony Narodowej RP awansował go z dniem 1.09.2000 r. na stopień porucznika.

W 2005 r. otrzymał tytuł doctora horonis causa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Swoje wspomnienia z Powstania zawarł w książce „Dom przy barykadzie”.

Pogrzeb odbędzie się 30 lipca o godz. 12:00 w kościele św. Tomasza przy ulicy Dereniowej na Ursynowie.

« 1 »

Zobacz także

 • Zibi89
  22.07.2014 18:50
  Cześć i chwała bohaterom !!!

  Jedna jest historia, jedna prawda i jeden Bóg!!!

  Prawda jest obiektywna i niezależna od wiary.
  Choć często ci, którzy nie wierzą ją relatywizują.

  Prawda jest pochodną logiki i z niej także wynika.
  Do ustalenia prawdy wystarczy znajomość związku przyczynowo-skutkowego i prawidłowa ocena moralna wydarzeń w kategoriach dobra i zła.
  Czasem do pełnego oglądu sytuacji niezbędna jest znajomość czyjegoś pełnego (bez niedomówień i ukrytych faktów) życiorysu.

  Nie zmienia to faktu, że:
  "Komunizm to nie jest prawda, komunizm to nie jest honor, komunizm to nie jest dobroczynność, bo to wszystko jest propagandowe."

  Cześć i chwała bohaterom!!!
  Czołem wielkiej Polsce!!!

  PS. Technika komunisty. Co innego mówię, piszę, robię i myślę. Mam osobowość zmultiplikowaną.
  Naziści też udają kogoś kim nie są.
  W języku arabskim nazywa się to Taqiyyą.
  Ukrywaniem swojej prawdziwej wiary.
  doceń 0
 • mario
  22.07.2014 20:50
  "Zmarł jeden z najstarszych uczestników Powstania Warszawskiego"

  Rozumiem o co chodziło autorom - jednak nieprawidłowo jest utworzone zdanie. Wynika z niego że ten Pan w czasie Powstania Warszawskiego ( 1944) był jednym z najstarszych jego uczestników.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL