Nowy numer 08/2020 Archiwum

By 6-latki nie musiały iść do szkoły. Poprzesz?

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowany przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.

Stowarzyszenie chce, by projekt był rozpatrywany przez Sejm jako inicjatywa obywatelska. By tak się stało, jego autorzy muszą najpierw zebrać podpisy tysiąca osób, które popierają ich pomysł, by móc wystąpić do marszałek Sejmu o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej. Następnie, by projekt mógł być wniesiony pod obrady Sejmu, komitet musi w ciągu trzech miesięcy zebrać 100 tys. podpisów obywateli popierających jego inicjatywę.

W czwartek na stronie Stowarzyszenia, któremu szefuje Tomasz Elbanowski, inicjator akcji "Ratuj Maluchy", pojawiła się informacja o rozpoczęciu zbierania pierwszego tysiąca podpisów. Poinformowano też o zamiarze złożenia zebranych podpisów w Sejmie w połowie września.

"Doświadczenia kilku ostatnich lat pokazują, że aby konstytucyjna gwarancja +rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami+ nie była martwym zapisem, potrzebna jest ponadprzeciętna aktywność obywatelska, która doprowadzi do zmiany prawa" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Jego autorzy oprócz powrotu do zasady, że to rodzice decydują o wieku rozpoczynania przez dziecko nauki, chcą zniesienia obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków i możliwości - na wniosek rodziców - powrotu dziecka z I klasy do przedszkola, do którego wcześniej uczęszczało.

Chcą też, by w przypadku wybrania przez nauczycieli klas I-III szkół podstawowych innego podręcznika niż przygotowywany na zlecenie MEN darmowy "Nasz elementarz", jego zakup był dotowany przez państwo. Opowiadają się też za powrotem możliwości organizowania przez przedszkola dodatkowych zajęć opłacanych przez rodziców.

Zaproponowano, by uczestnictwo dziecka w zajęciach realizowanych w przedszkolu lub szkole przez podmioty zewnętrzne wymagało każdorazowo zgody jego rodziców, po uprzednim zapoznaniu się przez nich ze szczegółowym zestawieniem treści programowych i wykazem wykorzystywanych materiałów.

Projekt przewiduje też zakaz tworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych; przedszkole mieszczące się w tym samym budynku co szkoła nie mogłoby tworzyć z nim struktury organizacyjnej i administracyjnej, ma mieć odrębność lokalową i finansowo-księgową. Z kolei szkoła podstawowa i gimnazjum będą miały obowiązek zorganizowania stołówki, a na wniosek rady rodziców także kuchni. Rady rodziców opiniowałyby decyzje o likwidacji szkół, przedszkoli.

W projekcie zapisano, że do realizacji zadań statutowych szkoła publiczna ma obowiązek zapewnić uczniom możliwość korzystania m.in. z biblioteki, świetlicy i gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie oświaty 1 września br. do I klasy szkoły podstawowej wraz z siedmiolatkami obowiązkowo pójdzie pierwsza grupa sześciolatków - dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę we wrześniu 2015 r. z całym rocznikiem sześciolatków, urodzonych w 2009 r.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego rozpoczęto w 2009 r. Przez pięć lat - do września 2013 r. - o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat, podejmowali rodzice. W zależności od rocznika do szkoły poszło od ponad 4 do blisko 19 proc. sześciolatków.

W 2011 r. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu 2012 r. za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Z kolei w listopadzie ub. roku Sejm odrzucił obywatelski wniosek Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób. Debata nad nim pokazała, że spośród pięciu pytań, jakie autorzy wniosku chcieli zadać obywatelom, najważniejsze dotyczyło właśnie zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

« 1 »

Polecamy

 • Fryderyk
  17.07.2014 18:56
  Nie poprę.
  doceń 0
 • K.
  17.07.2014 19:31
  Popieram!
  Obowiązek szkolny od 7 roku życia nie oznacza zacofania. Jeśli rodzice indywidualnie podejmują taką decyzję, zawsze mogą wysłać swoje dziecko do szkoły rok wcześniej, w wieku lat 6- i jest to ich sprawa. Tak jest teraz.
  Co jeśli wszystkie 6-latki będą zmuszone do obowiązku szkolnego? Nie wiem, ale przywołać mogę jedynie własny przykład. W wieku 4,5 lat nauczyłam się czytać i pisać w domu, a gdy miałam 5, wysłano mnie do ,,zerówki". Było to przyjazne miejsce, ale ja i tak miałam spore problemy z adaptacją. Często nie wiedziałam, co dzieje się dookoła, byłam podenerwowana. Po pewnym czasie przestałam jeść (choć rodzice próbowali mnie karmić) i tak wylądowałam w szpitalu. Do zerówki wróciłam rok później.
  To tylko mój przypadek i z pewnością nie dotyczy każdego malucha. Zastanowiłabym się jednak mocno, czy postąpiłabym podobnie z moim własnym dzieckiem.
  doceń 6
 • sword
  17.07.2014 23:41
  sword
  Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że 6 latki mają nakarmić zus?
  doceń 6
 • nordynka
  18.07.2014 08:03
  nordynka
  w krajach gdzie do tzw szkoły dzieci idą obowiązkowo w wieku 3 - 4 lat ta "szkoła" wygląda tak jak ....tadaaan! nasze przedszkole
  byłam widziałam - bliska rodzina mieszka w Irl - osobne sale na jedną grupę jedna pani sala do zabawy i posiłków, osobne skrzydło budynku z osobnym wejściem, osobne dostosowane toalety - toczka w toczkę jak u mojego syna w publicznym przedszkolu w Polsce

  taką naukę jak u nas w I klasie rozpoczynają 6 lub 7 latki - zależy czy rodzice posłali dziecko do "szkoły" w wieku 3 czy 4 lat - mają wybór

  mój syn idzie teraz do I klasy ma 7 lat, po przejrzeniu słynnego darmowego elementarza muszę stwierdzić, że jeśli pani nie wymyśli czegoś ambitniejszego, to będzie się na lekcjach nudził - i nie jest to zdanie odosobnione. Większość znajomych rodziców dzieci rozpoczynających I klasę ma tą samą opinię.
  A co mówią rodzice maturzystów? - wypuszczono trudną maturę z matematyki żeby mieć pretekst do kolejnej zmiany programu i dalszego obniżania poziomu bo uczniowie przecież sobie nie radzą.
  O tym że najłatwiejszej matury z matematyki sprzed 20 lat nie zdałby żaden z dzisiejszych maturzystów chyba wszyscy wiedzą...?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama