Nowy numer 04/2020 Archiwum

Papież: Kto osądza innych, jest obłudnikiem

Ten, kto osądza brata popełnia błąd i w ostateczności zostanie osądzony tą samą miarą - powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież podkreślił, że Bóg jest jedynym sędzią, a ten, kto został osądzony może zawsze liczyć na obronę Jezusa i na Ducha Świętego.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, (Mt 7,1-5), stawiającej pytanie: "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?" Franciszek mówił dziś o tym, który osądza swego brata. Podkreślił, że człowiek taki uzurpuje sobie miejsce, które się jemu nie należy, miejsce Boga, jedynego sędziego. Będzie on także ofiarą takiego samego braku miłosierdzia. Ojciec Święty podkreślił ponadto, że człowiek często wydaje swój sąd pospiesznie, tymczasem Bóg jest cierpliwy i zachęcił, by naśladować Jezusa.

"Jezus przed Ojcem, nigdy nie oskarża! Przeciwnie - broni! Jest pierwszym Parakletem. Następnie posyła drugiego, którym jest Duch Święty. On jest obrońcą: staje przed Ojcem, aby nas bronić przed oskarżeniami. A kto jest oskarżycielem? W Biblii, «oskarżycielem» nazywany jest diabeł, szatan. Jezus rzeczywiście osądzi, na końcu świata, ale w międzyczasie wstawia się na nami, broni nas" - podkreślił Franciszek.

Papież zauważył, że ten kto osądza jest ostatecznie naśladowcą księcia tego świata, który zawsze idzie za poszczególnymi osobami, aby je oskarżać przed Ojcem. "Niech Pan da nam łaskę naśladowania Jezusa orędownika, obrońcy adwokata naszego i innych, a nie naśladowania oskarżyciela, co w końcu nas zniszczy" - powiedział Ojciec Święty.

"Jeśli chcemy iść drogą Jezusa, to musimy być nie tyle oskarżycielami ile obrońcami innych przed Ojcem" - powiedział Franciszek. Jednocześnie zachęcił, abyśmy widząc w bliźnim zło udali się na modlitwę i bronili go przed Ojcem, tak jak to czyni Pan Jezus.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  23.06.2014 13:23
  Zatem likwidujemy sądy? Sądzę, że należałoby zacząć od instytucji kasacji, potem apealcyjne, a w końcu tę resztę. I tak pożytku z nich niewiele.
 • Agaton
  23.06.2014 16:18
  Niech te słowa Ojca Świętego wezmą sobie do serca wszyscy piszący na tym forum.Ze skruchą przyznaję,że czasem i ja... ... itd...
  doceń 0
 • Gniewko
  23.06.2014 16:57
  A jak się mają słowa papieża Franciszka do spowiedzi św.?
  doceń 0
 • rhein
  23.06.2014 17:55
  Przykro mi to pisać, ale znowu z ust papieza Franciszka płyn ogólniki, z pozoru słuszne, a jak się wczytać to mało sensowne albo wręcz szkodliwe.
  Bo jak to jest z tym niby złym ocenianiem ludzi?
  Jako narzeczona mam obowiązek ocenić zachowanie narzeczonego pod kątem tego czy będzie dobrym mężem i ojcem (i vice versa).
  Jako matka mam obowiązek oceniania moich dzieci, a także ich kolegów, jeśli ich postępowanie oceniam negatywnie, mam obowiązek bronić dzieci przed złym wpływem.
  Jako kierowca muszę oceniać zachowanie innych współuczestników ruchu (zasada ograniczonego zaufania na drodze).
  Wyborcy mają obowiązek oceniania polityków, których wybierają lub wybrali.
  Oceniamy usługodawców, wybierając ich wg naszej oceny.
  Skąd mamy przyjaciół? Z tego, ze dokonaliśmy oceny znajomych, która to ocena wypadła pozytywnie (i oni nas także tak ocenili).
  Na parkingu zamykam auto i chowam kluczyki do kieszeni. Nie zostawiam ich w stacyjce, bo oceniam, że ktoś z przechodniów może okazać się złodziejem.
  Nie intersesuję się programami p.Wojewódzkiego czy Nergala, gdyz oceniam ich negatywnie.
  To jest zakres oceny koniecznej do zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

  Natomiast nadużycie owego prawa do oceny następuje wtedy, gdy np. ktoś się zastanawia skąd sąsiad miał kasę na nowy samochód lub czemu ożenił się z tak paskudnym babskiem.

  Tego rozróżnienia brakuje mi w wypowiedzi papieża i wychodzi na to, że wszelka ocena jest z gruntu zła. A jednak bez oceniania innych, jakkolwiek to brzmi, nastąpiłby chaos i anarchia, a my sami zginęlibyśmy marnie.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama