Nowy numer 3/2021 Archiwum

Manewry polskiej floty na Bałtyku

Trałowce, okręty transportowo-minowe, kutry transportowe oraz pomocnicze jednostki pływające: holownik, zbiornikowiec i stacja demagnetyzacyjna - biorą udział w największych tegorocznych manewrach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Zatoce Pomorskiej.

Manewry pod kryptonimem Wargacz 2014 potrwają do piątku - informuje rzecznik rzecznik prasowy 8.FOW kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski.

Ćwiczące na morzu jednostki zostały zorganizowane w Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Wspólnie z jednostkami Flotylli ćwiczą też jej pododdziały brzegowe.

Podczas ćwiczenia zaplanowano m.in. zadania minowe, takie jak: załadunek i stawianie min morskich oraz rozpoznawcze poszukiwanie min przy użyciu stacji hydrolokacyjnych. Załogi ćwiczą osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami z powietrza i wody.

Jak powiedział PAP rzecznik Flotylli, w środę m.in. śmigłowce symulowały atak z powietrza na porty w Świnoujściu i Dziwnowie, zaś okręty wykonywały strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i poszukiwały min za pomocą trałów.

Podczas manewrów okręty wykonają strzelania artyleryjskie i strzelania rakietowe także do celów na wodzie. Prowadzone będą trałowania, operacje niszczenia min, a także obrona przed bronią masowego rażenia.

Wspólnie ze śmigłowcem z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadzona zostanie akcja ratownicza - ewakuacja rannego z pokładu ćwiczącego okrętu.

Scenariusz ćwiczeń zakłada, że oprócz zadań specjalistycznych, załogi okrętów będą szkoliły się w zwalczaniu pożaru na okręcie oraz w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych.

Jednym z ważniejszych epizodów ćwiczenia była operacja załadunku na okręty transportowo-minowe Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak z 12. Brygady Zmechanizowanej.

Siły okrętowe 8. Flotylli stacjonują w portach wojennych: Świnoujście i Gdynia. W skład Flotylli wchodzą: 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych (Świnoujście), 12. Dywizjon Trałowców (Świnoujście), 13. Dywizjon Trałowców (Gdynia). Siły brzegowe Flotylli zorganizowane są w dwie specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy (Dziwnów), 8. Batalion Saperów (Dziwnów).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama