Nowy numer 3/2021 Archiwum

Potrzebna inicjatywa dla ofiar molestowania

Jest sprawą bardzo pilną, aby zaistniała poważna inicjatywa Kościoła, otwierająca drogę osobom pokrzywdzonym do zgłaszania Kościołowi krzywdy, jakiej doznały oraz do otrzymania odpowiedniego doradztwa i pomocy – podkreślił o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży podczas 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży zwrócił uwagę, że skala zjawiska jest mierzona nie tylko ilością sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży, lecz także przede wszystkim – liczbą osób pokrzywdzonych.

- Osoby pokrzywdzone potrzebują wiedzy, gdzie i do kogo się zwracać. Pewna liczba osób delegowanych przez biskupów oraz specjalistów już się szkoli ale trzeba zintensyfikowania tego procesu, dlatego w ramach Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie będziemy przygotowywać ofertę studiów podyplomowych w zakresie prewencji – zapowiedział.

O. Żak poinformował także biskupów o międzynarodowej konferencji na temat: „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele. Odbędzie się ona m.in. z udziałem ks. Roberta Oliviera, promotora sprawiedliwości z trybunału apostolskeigo Kongregacji Nauki Wiary oraz ekspertów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych w dniach 20-21 czerwca na Akademii Ignatianum w Krakowie. Wezmą w niej udział delegaci biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologowie i pedagodzy, sędziowie z sądów kościelnych i osoby, które w swojej pracy mogą spotkać się z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych. Mszy na rozpoczęcie konferencji będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Publicznym punktem konferencji w Krakowie będzie liturgia pokutna za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych, która odbędzie się 20 czerwca o godz. 19 w bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Będzie jej przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, ale swoją obecność zapowiedział m.in. Prymas abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel a także biskupi z Krakowa. - Wspólnie będziemy wypraszać dar serca skruszonego i pojednania z Bogiem i ludźmi. Zdobywając wiedzę o przestępstwach i grzechach oraz o ich tragicznych skutkach, chcemy to czynić z sercem otwartym na łaskę nawrócenia – podkreślił o. Żak SJ.

Jego zdaniem, konferencja ma przyczynić się do „tworzenia sieci ludzi Kościoła, zdolnych do wprowadzania w życie najlepszych praktyk, bazujących na solidnej wiedzy, opartej o doświadczenie Kościoła powszechnego – praktyk prowadzących do odbudowy zaufania, do uzdrowienia”.

O. Adam Żak przed rokiem został mianowany przez polskich biskupów koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Od marca br. jest także dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii „Ignatianum” w Krakowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama