GN 3/2019 Archiwum

Wencel w kanonie ćwierćwiecza

Słuchacze Dwójki przyznali książce naszego felietonisty najwyższe miejsce wśród tomów poezji.

Zbiór wierszy Wojciecha Wencla, poety i felietonisty „Gościa Niedzielnego”, zajął czwarte miejsce w plebiscycie radiowej Dwójki „25 książek na 25-lecie”. Wydana w 1997 r. „Oda na dzień św. Cecylii” okazała się najwyżej sklasyfikowaną książką poetycką – wyprzedziła tomy wierszy Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej.

Słuchacze wybierali – drogą esemesowego głosowania – spośród stu najważniejszych, zdaniem redakcji Dwójki, pozycji książkowych napisanych w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu. Zwyciężyła powieść „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Następne miejsca zajęły „Madame” Antoniego Libery, „Wytrąceni z milczenia” Magdaleny Grochowskiej oraz wspomniana książka Wencla, o której tak mówił na antenie Dwójki prof. Włodzimierz Bolecki: „Klasycyzm współczesny, który jest częścią także dwudziestowiecznej tradycji modernistycznej, to jest klasycyzm bardzo gorący, pełen dramatycznych pytań o to, co z nami będzie po śmierci, o to, co trwa, co jest ponadczasowe, o to wszystko, co pozwala człowiekowi oswoić jego przestrzeń, dostrzec te miejsca, w których żyje, ludzi, z którymi się styka, wytwory ludzkie, architekturę, twory natury, także rytm pór roku w perspektywie jakiegoś sensu. Dla Wojciecha Wencla to jest perspektywa religijna. Jego głos należy dziś do najczystszych, najgłębszych metafizycznych głosów polskiej poezji”.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy