– Przyciąganie seksualne płci jest tylko po to, żeby były dzieci. Gdyby tego nie było, seks interesowałby nas tyle, co prognoza pogody dla rybaków – tłumaczył Franek Kucharczak.
O celowości seksu, kulturze bezpłodności, mocy dzieci i niespodziankach Pana Boga w czwartek 20 lutego uczestnikom debaty walentynkowej „Życie dla seksu czy seks dla życia?” opowiedzieli wokalistka Magda Frączek oraz nasi redakcyjni koledzy Franek Kucharczak i Marcin Jakimowicz. – Czy seks może jest Boski? – cytując o. Ksawerego Knotza, zapytała Marcina Jakimowicza Agnieszka Skrzypczyk z Radia eM.
– Teoretycznie świetnie się o tym mówi, ale dla większości ludzi są to pobożne życzenia – wyznał Marcin. – Dlatego, że seks jest sferą strasznie zniszczoną przez ciemną stronę mocy. Jakimowicz tłumaczył, że bardzo często seks kojarzy się z czymś złym, z grzechem, zabawami w lekarza, nieczystością. – A potem przychodzi sakrament małżeństwa i nagle coś, co było złem, ma stać się czym świętym – mówił. – Bóg, który stworzył cały świat, wymyślił sobie, że największe ze wszystkich istnień będzie stwarzał razem z ludźmi. Jestem zaproszona, zaproszony do tego, żeby tworzyć człowieka – mówiła M. Frączek.
Franek, nawiązując do Starego Testamentu, podkreślał, jak bardzo na przestrzeni wieków dla człowieka istotna była płodność. Wynikała z niej prosta konkluzja: seks jest po to, żeby były dzieci. – Dzisiaj to stwierdzenie to już nieomal herezja. Bo dziś seks jest właśnie po to, żeby dzieci nie było – dosadnie komentował dziennikarz. – Kult bezpłodności zniszczy cywilizację, która ten kult wyznaje. Przestawienie akcentów: przyjemność nad celowością felietonista porównał do ronda, z którego nie ma zjazdu. – Krążymy w kółko i wydaje nam się, że naszym celem jest zjechać, a nie dojechać. Mentalność antykoncepcyjna to rondo, z którego nie ma zjazdu – mówił.
Debatę poprowadzili Agnieszka Skrzypczyk, dziennikarka Radia eM, i ks. Krzysztof Biela, duszpasterz ds. nowej ewangelizacji. Zorganizowało ją Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej przy współpracy z Katolickim Związkiem Akademickim „Gaudeamus”.
Dziennikarz działu „Kościół”
Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.
Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się