Nowy numer 19/2024 Archiwum

Przedstawiciele G6 i USA spotkali się w Krakowie

O współpracy, zwalczaniu zorganizowanej przestępczości transgranicznej i międzynarodowego terroryzmu rozmawiali w środę i czwartek w Krakowie ministrowie spraw wewnętrznych Grupy G6, zrzeszającej największe państwa członkowskie UE, oraz przedstawiciele USA.

Na zaproszenie polskiego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza w spotkaniu uczestniczyli: federalny minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernández Díaz, przedstawiciele MSW Francji, a także prokurator generalny USA Eric Holder oraz sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego USA Jeh Johnson. Spotkanie odbyło się w ramach polskiej prezydencji tego gremium.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej na zakończenie spotkania Sienkiewicz, uczestnicy spotkania omawiali kwestie przyszłości współpracy unijnej w zakresie spraw wewnętrznych w związku z upływającym w br. terminem obowiązywania poprzedniego wieloletniego programu współpracy. "Byliśmy zgodni co do tego, że nie potrzebujemy jakichś nadzwyczajnych nowych regulacji, ale bardziej konsolidacji dotychczas wypracowanego dorobku" - powiedział Sienkiewicz.

Tematem, poruszanym podczas spotkania, była sprawa zwalczania zorganizowanej przestępczości transgranicznej, często o multinarodowym charakterze. "Mówiliśmy także na temat nowego modelu przestępczości zorganizowanej, który uważamy za szczególnie niebezpieczny. Postanowiliśmy zintensyfikować wysiłki dotyczące wymiany informacji w tym zakresie" - powiedział Sikorski. "Jeżeli ta przestępczość organizowana jest w sposób międzynarodowy, to zwalczana musi być również w sposób międzynarodowy" - mówił Thomas de Maiziere. Jako zagrożenie wskazał przestępczość zorganizowaną z Azji - dotyczącą narkotyków, handlu ludźmi, prania brudnych pieniędzy, kradzieży samochodów i oszustw podatkowych - w której uczestniczą całe sieci przestępców.

Dominującym tematem spotkania była kwestia międzynarodowego terroryzmu, a w szczególności zagrożenia, jakie stwarzają obywatele Unii Europejskiej, biorący udział w walkach w Syrii. "Chciałem przypomnieć, że grupa G6 powstała właśnie w celu zwalczania terroryzmu. Dotyczy to wielu regionów świata, a dzisiaj zajmowaliśmy się głównie Syrią, bowiem obecnie młodzi ludzie z Francji, Niemiec, Hiszpanii, ale również z innych krajów, podróżują do Syrii, by brać tam udział w walkach. Powodem naszej troski jest to, że po pierwsze nie chcielibyśmy, by z Europy wnoszony był wkład do tej wojny domowej, ale z drugiej strony nie chcielibyśmy też, żeby ci ludzie, z tymi doświadczeniami wrócili do nas i planowali podobne działania, jak ataki czy napady" - powiedział de Maiziere, podkreślając rangę wymiany informacji w tym zakresie.

"Szczególne znaczenie odgrywa w tym wypadku Turcja. Mówiliśmy o tym, że powinniśmy w najbliższej przyszłości przeprowadzić rozmowy z naszymi tureckimi kolegami, by skłonić ich do rozszerzenia współpracy, jeżeli chodzi o kwestie takiego eksportu terroryzmu, bo bez współpracy z Turcją nie osiągniemy powodzenia" - dodał niemiecki minister.

Podczas spotkania poruszano też kwestie bezpieczeństwa na Zimowych Igrzyskach w Soczi w kontekście pogróżek, jakie otrzymywały niektóre komitety olimpijskie. Jak podkreślił Sienkiewicz, "strona rosyjska zapewnia wielostopniową współpracę, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa olimpiady w Soczi". "Na miejscu działa specjalna międzynarodowa grupa złożona z łączników różnego rodzaju służb, która gwarantuje szybkie przekazywanie informacji, także poprzez łączników w Moskwie. Ta współpraca ze stroną rosyjską jest wielostopniowa i bardzo dobra" - ocenił minister. Wyraził przekonanie, że poziom bezpieczeństwa w Soczi jest wysoki.

Na pytanie dziennikarzy, czy omawiano też kwestię "tajnych więzień CIA w Polsce", minister odparł: "Nic nie wiem o tajnych więzieniach CIA w Polsce, oprócz doniesień medialnych, i chcę powiedzieć, że ten temat nie był żadnym elementem tego spotkania".

Sienkiewicz podkreślił, że USA - mimo problemów z programem PRISM - są sojusznikami UE w dziedzinie walki z terroryzmem i wyraził przekonanie, że negocjowana obecnie umowa między UE a USA, dotycząca przekazywania danych osobowych, "umożliwi podniesienie współpracy na zupełnie inny poziom przy znacznie większej czytelności formalnej i prawnej".

Grupa G6, funkcjonująca od 2003 r., jest nieformalną inicjatywą w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, zrzeszającą największe państwa członkowskie UE: Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy, Hiszpanię i Polskę (od marca 2006 r.). Ostatnie spotkanie ministrów spraw wewnętrznych grupy G6 odbyło się we wrześniu ubiegłego roku w Rzymie.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama