Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kard. Dziwisz po spotkaniu z papieżem

Papież Franciszek przyjął dziś drugą grupę biskupów polskich – z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz biskupa polowego Wojska Polskiego.

Papież Franciszek uważa Kościół w Polsce za obiecujący, żywy i dynamiczny, za Kościół, który podejmuje sprawy aktualne w świecie – powiedział KAI po spotkaniu z Franciszkiem kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski był w drugiej grupie biskupów, którzy w ramach wizyty „ad limina” spotkali się w poniedziałek z Ojcem Świętym.

- Dialog z papieżem był ogromnie sympatyczny, jesteśmy ubogaceni. To była bardzo rzeczowa wymiana myśli. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo - mówił po spotkaniu kard. Dziwisz. Jak dodał, Franciszek z uznaniem odniósł się do tego, że w Polsce są ludzie w dużej mierze praktykujący, przystępujący do spowiedzi.

Metropolita krakowski dodał, że „Polska to kraj pluralistyczny, ale nie uciekamy od niego, podejmujemy dialog, bo chcemy głosić Dobrą Nowinę wszystkim, nikogo nie odrzucamy. A tych, którzy odeszli i którzy są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem z powrotem przyciągnąć do Kościoła”.

Jak powiedział KAI kard. Dziwisz, Franciszek mówiąc o Kościele w Polsce zauważył, że jest to Kościół obiecujący, żywy i dynamiczny, który podejmuje sprawy aktualne w świecie.

Papież sporo uwagi poświęcił duszpasterstwu rodzin. Zdaniem kard. Dziwisza, Franciszek ma w tej kwestii wielkie doświadczenie z Ameryki Łacińskiej, wie jakie są problemy rodzin. - Papież zauważył, że rodzina to dzisiaj główny problem. Myśmy jeszcze dodali, że rodzina przechodzi kryzys, zwłaszcza demograficzny. Rozmawialiśmy także o młodzieży – poinformował kard. Dziwisz.

Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami poprosił, aby dobrze przygotowali Światowy Dzień Młodzieży w 2016 roku. Biskupi z kolei zapewnili, że Ojciec Święty cieszy się w Polsce ogromną sympatią, nie tylko wśród wierzących, ale także tych, którzy stoją na zewnątrz Kościoła.

Kard. Kazimierz Nycz powiedział KAI, że papież dużo już wie o naszym Kościele. - Pyta i słucha z wyczuciem o naszej sytuacji, odpowiada i dopowiada - mówił metropolita warszawski. Jak zaznaczył kard. Nycz, udało się omówić problemy i sprawy Kościoła w Polsce w świetle doświadczeń papieża - biskupa Rzymu. Ojciec Święty odwoływał się także do swojego duszpasterskiego posługiwania w Kościele argentyńskim.

Biskupi rozmawiali z Franciszkiem m.in. o ewangelizacji, katechizacji, poruszyli także kwestię spowiedzi. Jak powiedział kard. Nycz, za praktykę spowiedzi indywidualnej biskupi zostali przez papieża pochwaleni.

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podkreślał z kolei braterski styl spotkania. - Papież zaprosił nas do wymiany wrażeń i doświadczeń, bardzo uważnie nas słuchał - mówił.

W spotkaniu uczestniczył także bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger. Audiencję nazwał solidną godziną otwartej wymiany zdań.

Franciszek zwrócił także uwagę na specyfikę duszpasterstwa żołnierzy, podkreślając że w mediach często przemilczane są skutki wojny. M.in. to, że żołnierze wracają do swoich krajów chorzy, nierzadko rozpadają się także małżeństwa.

W gronie biskupów przyjętych dziś przez Ojca Świętego byli:

Arcybiskup metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz wraz z biskupami pomocniczymi Józefem Górzyńskim i Rafałem Markowskim.

Biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser SAC z biskupem pomocniczym Markiem Solarczykiem.

Biskup płocki Piotr Libera z biskupem pomocniczym Romanem Marcinkowskim.

Arcybiskup metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz z biskupami pomocniczymi Damianem Muskusem OFM, Grzegorzem Rysiem, Janem Szkodoniem, Janem Zającem a także biskupem Tadeuszem Pieronkiem.

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel wraz z biskupem seniorem Tadeuszem Rakoczym oraz biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem.

Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż z biskupami pomocniczymi Janem Piotrowskim, Stanisławem Salaterskim i Wiesławem Lechowiczem.

Oraz biskup polowy Wojska Polskiego, Józef Guzdek.

« 1 »

Zobacz także

 • TT
  03.02.2014 13:31
  Na oficjalnej stronie watykańskiej jest trochę inna lista biskupów: http://press.vatican.va/content/salastampa/en/bollettino/pubblico/2014/02/03/0081/00168.html
  doceń 7
 • ksadamkaczor64
  03.02.2014 13:58

  Módlmy się za naszych Biskupów:
  "Przyjdź, Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości."
  https://www.youtube.com/watch?v=dXtQLgrvNto

  doceń 9
 • Ajja
  03.02.2014 17:13
  "za praktykę spowiedzi indywidualnej biskupi zostali przez papieża pochwaleni"
  Ech... to, co powinno być oczywistością dla każdego katolika na całym świecie zostało uznane za coś wyjątkowego, godnego wyróżnienia pochwałą. Jak do tego doszło, Kościele? Jak można było dopuścić, by w tak wielu krajach w ogóle zrezygnowano ze spowiedzi indywidualnej? Przecież nie stało się to bez aprobaty wielu duszpasterzy. Za granicą spotkałam osoby przekonane, że Kościół spowiedź już dawno zlikwidował i że teraz wystarczy absolucja generalna przy spowiedzi powszechnej.
  doceń 10
 • Agaton
  03.02.2014 17:48
  Z utęsknieniem czekam na absolucję generalną w polskim Kościele,spowiedź na ucho to średniowieczny relikt.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama