Nowy numer 42/2019 Archiwum

Watykan o Franciszkanach Niepokalanej

Podczas konferencji prasowej sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego poruszył kilka palących problemów. M. in. sprawę Franciszkanów Niepokalanej i amerykańskich sióstr zakonnych.

Przed rozpoczęciem Roku Życia Konsekrowanego powinien być już znany raport końcowy watykańskiej wizytacji żeńskich wspólnot zakonnych w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonej w latach 2009-2010 - poinformował sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, abp José Rodríguez Carballo. Wizytację zainicjował ówczesny prefekt Kongregacji, kard. Franc Rodé, aby zbadać dlaczego doszło do znaczącego spadku liczby sióstr zakonnych w USA od lat 60. XX w.

Obecny prefekt tej dykasterii, kard. João Braz de Aviz tłumaczy, że wizytacja nie ma nic wspólnego z nakazaną w 2012 r. przez Kongregację Nauki Wiary reformą Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich w USA (LCWR), której powodem były wątpliwości co do wierności sióstr nauczaniu Kościoła w dziedzinie aborcji, eutanazji, święceń kapłańskich kobiet, homoseksualizmu itp. LCWR skupia około 1500 przełożonych zakonnych, reprezentujących około 80 proc. spośród wszystkich 57 tys. sióstr w Stanach Zjednoczonych.

Podczas konferencji prasowej w Watykanie kardynał i sekretarz Kongregacji byli pytani także o wyznaczenie w sierpniu br. komisarza, mającego nadzorować męskie zgromadzenie Franciszkanów Niepokalanej. Papież zobowiązał ich też do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej), zaś na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych.

Abp Rodríguez Carballo wyjaśnił, że nominacja komisarza była wynikiem wizytacji apostolskiej w zgromadzeniu, podczas której 74 proc. jego członków „poprosiło na piśmie o pilną interwencję Stolicy Apostolskiej dla rozwiązania wewnętrznych problemów” tego instytutu życia konsekrowanego. Wyznaczenie komisarza nie jest więc karą nałożoną przez Stolicę Apostolską, lecz przejawem „macierzyństwa Kościoła” - wskazał sekretarz Kongregacji. Dodał, że sprawa rozpowszechnionego w zgromadzeniu odprawiania Mszy trydenckiej nie była głównym motywem podjęcia tej decyzji.

Gdy chodzi o problemy Legionistów Chrystusa, którzy od trzech lat przechodzą proces refleksji i odnowy, abp Rodríguez Carballo zaznaczył, że nadzoruje go delegat mianowany przez papieża i bezpośrednio przed nim odpowiedzialny. Proces zaczął się w 2010 r., po ujawnieniu, że założyciel Legionu, o. Marcial Maciel Degollado był ojcem kilkorga dzieci i molestował seksualnie seminarzystów. Od 8 stycznia br. trwa w Rzymie nadzwyczajna kapituła generalna zgromadzenia, która ma wybrać jego nowe władze i zatwierdzić nowe konstytucje zakonne.

Kard. Braz de Aviz zauważył, że trzeba dokonać rozróżnienia między założycielem, który nadał zgromadzeniu charyzmat, a samym charyzmatem. - Uczymy się tego rozróżnienia, bo szczerze mówiąc dotyczy ono nie tylko Legionistów, ale także kilku innych przypadków, dawnych i obecnych - wskazał prefekt Kongregacji, nie wymieniając jednak żadnych nazwisk.

« 1 »

Zobacz także

 • kriss
  01.02.2014 01:13
  "Papież zobowiązał ich też do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej), zaś na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych."

  Czyli Summorum Pontificum Benedykta XVI z 2007 roku już przestało obowiązywać?
  doceń 0
 • kriss
  01.02.2014 11:24
  "Papież zobowiązał ich też do odprawiania liturgii w rycie zwyczajnym (czyli posoborowej), zaś na sprawowanie liturgii w rycie nadzwyczajnym (czyli tzw. trydenckim) każda wspólnota musi uzyskać pozwolenie odpowiednich władz kościelnych."

  Czyli "Summorum Pontificum" Benedykta XVI z 2007 roku przestało już obowiązywać?
  doceń 22
 • banger2000
  01.02.2014 11:54
  Generalnie to rzeczywiście coś musiało być w tym zakonie, że Stolica Apostolska tak reaguje (Tym bardziej, że Kongregacja, nie papież osobiście), a że żaden z nas nie jest Franciszkaninem Niepokalanej, to lepiej się wstrzymać w pochopnych komentarzach, nawet jeśli działania wydają się zbyt ostre, lub mylne (ostatecznie nawet, gdy Watykan mylił się np. a propos o. Pio, zawsze wychodziło z tego dobro).

  Jedna tylko uwaga. Nie ma rytu Nadzwyczajnego, i Zwyczajnego. Ryt jest jeden, Rzymski - forma jest Nadzwyczajna i Zwyczajna.
 • straszne
  01.02.2014 13:46
  Rozumiem że Motu Proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI zostało uchylone. Albo ktoś o nim zapomniał. Albo papież już sam nie wie, co robi, bo to przecież wszystko takie zawiłe i skomplikowane. Im bardziej czytam takie newsy, tym bardziej zaczynam mieć wątpliwości co do wiarygodności kościoła. Tzn. swego rodzaju konsekwencji w działaniu, spójności, braku wewnętrznych sprzeczności.
  doceń 19

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL