– Wolontariusze nie szukają poklasku i nie muszą być nagradzani. To ich bezinteresowne działanie zasługuje na uwagę i wyróżnienie, ponieważ może stać się inspiracją dla innych – podkreśla ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas.
Zokazji obchodów Światowego Dnia Wolontariatu w auli Jana Pawła II w Oliwie 9 grudnia odbyła się uroczysta gala Caritas Archidiecezji Gdańskiej, podczas której wręczone zostały nagrody „Samarytanin roku 2013”. Jedną z laureatek została Angelika Umińska, wolontariuszka Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie, która na co dzień otacza opieką dzieci sprawiające kłopoty wychowawcze. – Angelika potrafi pociągnąć za sobą młodych ludzi, motywować ich do pozytywnego działania – mówi o wyróżnionej ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas. Tytuł „Samarytanina roku 2013” kapituła przyznała również Szkolnemu Kołu Caritas z Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Parafialnemu Zespołowi Caritas z kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni.
– Jego członkowie oprócz zaangażowania w akcję Pola Nadziei czy zbiórki żywności, współpracują z ośrodkami dla bezdomnych, organizują sprzęt rehabilitacyjny, przygotowują paczki świąteczne – informuje ks. Brzozowski. Statuetka „Samarytanin roku 2013” powędrowała także w ręce Dariusza Chełmińskiego, organizatora i współtwórcy wielu akcji Caritas na terenie archidiecezji gdańskiej. – Jak zauważył Jan Paweł II: „człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli”. Ja dzielę się tym, co otrzymałem od Pana Boga – mówi D. Chełmiński. Wyróżnienie specjalne za „wspieranie Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II w Gdańsku”, otrzymała rodzina państwa Michalskich. Nagrody wręczali m.in. Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, oraz ks. Grzegorz Świst, kanclerz kurii. Galę uświetnił koncert zespołu Raz Dwa Trzy. – Wolontariusze z własnej woli wspierają cierpiących, chorych, samotnych, a w dodatku inspirują do działania innych. To wielkie dzieło – mówi Adam Nowak, lider zespołu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się