Nowy numer 08/2020 Archiwum

Szpital zapłaci za namaszczenie ateisty?

Sąd Najwyższy orzekł, że namaszczenie w klinice nieprzytomnego chorego bez jego zgody naruszyło jego swobodę sumienia. Sprawa wróci do sądu apelacyjnego. Ten zdecyduje, czy szpital zapłaci odszkodowanie.

Uważający się za poszkodowanego żąda od szpitala klinicznego w Szczecinie 90 tys. zł za to , że katolicki kapelan udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych, nie sprawdzając, czy nieprzytomny mężczyzna jest chrześcijaninem.

- Generalnie uczymy naszych kapelanów, by przestrzegali zasad wolności sumienia. W szpitalu często jednak decyzje trzeba podejmować szybko i nie ma czasu na kontakt z rodziną. O udzieleniu sakramentu decyduje kapelan – komentuje ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Tymczasem Szymon Hołownia zauważył ironicznie, że Polska ma naprawdę najbardziej wierzących ateistów na świecie. - Nie jestem ateistą, ale na chwilę spróbuję się wczuć. Jeśli Boga nie ma, to wszystko co robią wierni (w tym księża), to nieszkodliwe gusła, hokus-pokus. To, co zrobił ów ksiądz, nic więc dla mnie nie znaczy (nie boli i nie zostawia śladów – namaszczenie chorych miałem dwa razy, więc wiem), ale to chyba miłe, że przyszedł i chciał pomóc? - pytał retorycznie.

« 1 »

Polecamy

 • tjz6
  04.12.2013 14:11
  Miło też będzie zainkasować kilkadziesiąt tysięcy. Mam jednak nadzieję, że sąd będzie rozumny i odeśle naciągacza...z Bogiem:).
  doceń 2
 • tjz6
  04.12.2013 14:58
  Tak jeszcze sobie pomyślałam, że my, wierzący w Boga, w odkupienie, w życie wieczne i zarazem przymuszani miłością bliźniego do troski o wszystkich, by ocaleli od potępienia wiecznego, nigdy nie zrozumiemy, że możemy robić źle, namaszczając chorych, chrzcząc dzieci, ucząc pacierza Żydów, modląc się nad umierającym, kreśląc znak krzyża nad ofiara wypadku. W nas jest pewność, że czynimy to, co najlepsze dla takiego człowieka. I mało tego, żadne ludzkie prawa nie powstrzymają nas przed taką "wywrotową" działalnością.
 • px
  05.12.2013 00:38
  Kolejny karierowicz... wymyślił sobie łatwy sposób grubą kase, a nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo będzie pragnął tych sakramentów po śmierci, a wtedy nie kupi ich już za żadne pieniądze, chociaż na Ziemi nic nie kosztują
  doceń 3
 • west
  05.12.2013 08:49
  W całej sprawie nasuwa się jeszcze jedno pytanie.
  Czy ów ateista nie był przypadkiem ochrzczony.
  W tym przypadku jak by na to nie patrzeć sakrament chrztu jest ważny. Żadna apostazja nic tu nie zmieni. Wszak na temat relacji: chrzest - apostazja bardzo jasno wypowiedział się Benedykt XVI.
  Oczywiście, odezwą się głosy, że prawo cywilne, wola człowieka itd.
  Jednak chrzest jest chrztem, chyba że mówimy o wyjątkowych w Polsce sytuacjach kiedy trafiają się ludzie nieochrzczeni.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama