Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zapisał wielką kartę w Sercu Boga

- Ksiądz Stanisław zapisał wielką kartę w historii Kościoła. Ważną, ale o wiele większą kartę zapisał w Sercu Boga - mówił redaktor naczelny "Gościa" ks. Marek Gancarczyk.

Wierni i pracownicy "Gościa" modlili się w środę 13 listopada za zmarłego 10 lat temu redaktora naczelnego ks. inf. Stanisława Tkocza. Eucharystii sprawowanej w kościele pw. św.św. Piotra i Pawła w Katowicach przewodniczył abp Wiktor Skworc.

- W 10. rocznicę śmierci ks. Stanisława gromadzimy się na Mszy, żeby dziękować za jego życie i pracę. Jesteśmy tu też po to, żeby modlić się o zmiłowanie dla zmarłego. O tym przypomina nam także dzień fatimski - wyjaśniał ks. Marek Gancarczyk na początku swojej homilii. Odwołując się do słów modlitwy "Zdrowaś, Maryjo", mówił o trędowatych z dzisiejszej Ewangelii. - "Módl się za nami grzesznymi" - te słowa "Pozdrowienia Anielskiego" współbrzmią ze słowami trędowatych: "Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!" - obrazował.

Postawę trędowatych, którzy naocznie widzieli swoją chorobę, ich krzyk, determinację i wiarę w moc Jezusa, kapłan porównał do zachowań współczesnych wierzących. - Żyjemy w świecie, w którym poczucie grzechu coraz bardziej zanika. Jesteśmy daleko od dzieci fatimskich, które ujrzawszy grozę piekła, widziały grozę grzechu - wyjaśniał ks. Marek.

Jako kolejny powód niewiary współczesnych wskazał na pokusę, że Bóg nie może kochać człowieka indywidualnie. - Bóg stworzył małego i wielkiego, i o nich się troszczy - wyjaśniał w nawiązaniu do pierwszego czytania z Księgi Mądrości. - Jezus widział tłum, ale w tłumie zawsze dostrzegał człowieka.

Kapłan, mówiąc o współczesnym człowieku, o sytuacji, w której żyje jako anonimowa cząstka wielkiego tłumu, przekonywał: - Każdy z nas zapisze wielką kartę historii w Sercu Boga. Historię jedyną. Ksiądz Stanisław zapisał wielką kartę w historii Kościoła. Ważną, wielką, ale o wiele większą kartę zapisał w Sercu Boga. On już to zobaczył i my także w niebie ujrzymy, jak bardzo byliśmy kochani.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego