Nowy numer 19/2021 Archiwum

Bolid z Gliwic wygrał z jaguarem

Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali bolid elektryczny i wystartowali nim w wyścigu Greenpower Corporate Challenge, który odbył się na legendarnym Goodwood Motor Circuit w Wielkiej Brytanii. Pokonali nawet jaguara - donosi "Dziennik Zachodni".

- Zawody polegają na przejechaniu jak największej liczby okrążeń w ciągu 90 minut, wykorzystując dwie pary 12-woltowych akumulatorów. Bolid SG2013 Shark, stworzony przez naszych studentów, pokonał najdłuższy dystans, który wyniósł 17 okrążeń w czasie 1 godziny i 33 minut, informuje profesor Marian Błachuta, jeden z koordynatorów projektu.

Ekipa Politechniki wyprzedziła siedem pojazdów pochodzących m.in. z takich drużyn jak: Jaguar Land Rover, Lockheed Martin, MBM Technology Ltd., czy znanej brytyjskiej firmy tunningowej, zajmującej się projektowaniem, konstrukcją i przygotowaniem samochodów wyścigowych i rajdowych - Prodrive.

- Już trzeci rok z rzędu nie schodzimy z podium, chwali studentów prof. Błachuta. - To doskonały sposób na promocję Polski, Politechniki Śląskiej i ekologicznych rozwiązań w przemyśle motoryzacyjnym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama