Nowy numer 41/2019 Archiwum

Watykan uczynił 4 ludzi milionerami

Na watykańskim medalu, upamiętniającym rok pontyfikatu papieża Franciszka pojawił się błąd: w imieniu „Jesus” pierwsza litera została zamieniona przez podobną do jej lustrzanego odbicia literę L.

Medale zostały wycofane z obiegu, ale wcześniej zdążyły go nabyć cztery osoby, które w jednej chwili stały się milionerami.

Medal wybito we włoskiej mennicy państwowej, która zapewnia, że błąd pojawił się już w przekazanym jej przez Watykan gipsowym pierwowzorze. Na jego podobieństwo wykonano 200 medali w złocie i po 3 tysiące w srebrze i brązie.

Błąd pojawił się w umieszczonym na medalu cytacie z kazania św. Bedy, które skłoniło 17-nastoletniego wówczas przyszłego papieża do wyboru kapłańskiej drogi życia.

« 1 »

Zobacz także

 • AQQ
  13.10.2013 22:16
  Czterech? Myślę że znacznie więcej - każdy biskup i większość księży.
  Ale żarty na bok. Wiem kto kupił te specjalne monety: Dziwisz, Michalik, Hoser i oczywiście Ojciec Inwestor.
  doceń 0
 • Stefan Szolc
  15.10.2013 19:21
  Tłumaczenie błędu żenujące. W j. łacińskim nie ma litery "J", której rzekomo lustrzane odbicie mamy na medalu (podobnie jak "U", ale w tym wypadku nie popełniono błędu - w imieniu zamiast niego jest "V"). Prawidłowy zapis Imienia Zbawiciela po łacinie to IESVS przez "I". Porażająca ignorancja osób wykonujących, a zwłaszcza nadzorujących bicie medalu.
  Z Bogiem.
  doceń 1
 • Łacinnik
  15.10.2013 19:31
  "pierwsza litera [według wiara.pl "J"] została zamieniona przez podobną do jej lustrzanego odbicia literę L."

  No pięknie. Tylko taki mały szczegół - w klasycznym alfabecie łacińskim nie występuje "J" - dlatego "Jezus" to w klasycznej łacinie "IESVS". Co za tym idzie - "L" nie jest lustrzanym odbiciem jakiejkolwiek litery w alfabecie łacińskim. Sytuacja z medalem jest po prostu ordynarnym błędem, na który nie ma logicznego wytłumaczenia. Nie ma to jak dobrze przygotowana notka.
  doceń 0
 • Josef
  04.12.2015 21:52


  Przykład Latin Vulgate (Clementine):
  "Et respondens Jesus, dixit ad illos:..."
  Litera "J" jest obecny w imieniu Jezusa.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL