Nowy numer 15/2024 Archiwum

Ks. Heller otwiera "De Revolutionibus"

„Marzyłbym, żeby na to miejsce zrobił się snobizm” – mówił ks. prof. Michał Heller o księgarnio-kawiarni „De Revolutionibus”. Nowa inicjatywa Fundacji Centrum Kopernika została zainaugurowana 2 października, pięć lat po otwarciu Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Skąd pomysł na taką nazwę dla księgarnio-kawiarni? Jej właścicielem jest Fundacja Centrum Kopernika. „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) to tytuł dzieła Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej budowy wszechświata. „Pesymiści uważali, że mało kto skojarzy „de revolutionibus” z Kopernikiem, a prędzej z Che Guevarą. Za pomocą Facebooka zrobiliśmy małe badania i faktycznie okazało się, że mało kto wiedział skąd bierze się „de revolutionibus”. Dlatego uznaliśmy, że to trzeba zrobić, żeby się dowiedzieli. Poza tym ci, do których miejsce jest adresowane w pierwszej kolejności, wiedzą skąd pochodzi ta nazwa” – wyjaśniał ks. prof. Heller i dodał, że miejsce można też śmiało kojarzyć z rewolucjami, które robią zamieszanie, co zapowiada charakter tego miejsca.

Księgarnia podzielona jest na dwie części: sacrum i profanum. W pierwszej sali można znaleźć książki z zakresu teologii, filozofii czy kosmologii a w drugiej te dotyczące biznesu czy ekonomii. Będzie to miejsce spotkań – zwłaszcza dla naukowców związanych z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Pierwsze otwarte spotkanie odbędzie się jeszcze w październiku. „Mamy nadzieję, że to miejsce będzie żyło naukowym życiem, ciekawym dla młodych ludzi” – mówi Golda-Gorazda.

Ks. prof. Heller chciałby być częstym gościem „De Revolutionibus”. „Chciałbym tu spotykać się z ludźmi, wypić dobra kawę, przeczytać książkę, odłożyć na półkę i wziąć kolejną, cieszyć się atmosferą” – zapowiada kapłan.

Data otwarcia „De Revolutionibus” nie była przypadkowo. 2 października 2008 r. zostało oficjalnie zainaugurowane Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Zastępca dyrektora Centrum podsumował jego pięcioletnią działalność. „Z Centrum współpracowało 145 naukowców z całego świata, wydano 450 artykułów z afiliacją instytucji. W ramach działalności edukacyjnej Centrum prowadzi studia magisterskie „Filozofia w nauce” oraz e-learningowe studia podyplomowe „Nauka i religia” a także organizuje wykłady otwarte (w sumie 80, których wysłuchało już ok. 10 tys. osób). Wydawnictwo Copernicus Center Press opublikowało 45 książek. Centrum zorganizowało 15 międzynarodowych i 50 krajowych konferencji. Prowadzi portal copernicuscenter.edu.pl, oraz swój kanał na YouTubie (183 filmy) i serwis popularnonaukowy GraniceNauki.pl. Dziś dołączyła księgarnio-kawiarnia „De Revolutionibus” – wyliczał dr hab. Bartosz Brożek. W planach Centrum są m.in. Copernicus Festival 2014: Revolutions oraz e-uniwersytet.

Nowa krakowska księgarnio-kawiarnia ma już swój fanpage na Facebooku.

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych jest jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II powołaną w 2008 r. na podstawie uchwał obu uczelni z inicjatywy ks. prof. dr hab. Michała Hellera. Celem wspierania działalności Centrum Kopernika została założona Fundacja Centrum Kopernika. Jej fundatorem jest ks. prof. Heller, laureat Nagrody Templetona z 2008 r.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy