Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podatek od chrześcijan

Chcesz żyć, to płać! W Egipcie nałożono specjalny podatek na koptyjskich chrześcijan.

Z Egiptu nadal nadchodzą informacje o prześladowaniach chrześcijan. Uwaga mediów koncentruje się na sytuacji w Kairze, gdzie dochodzi do starć zwolenników obalonego prezydenta Mursiego z siłami rządowymi, tymczasem w wielu rejonach Egiptu nadal rządzą przedstawiciele Bractwa Muzułmańskiego. Tam gdzie dominują, nie zaprzestali działań na rzecz islamizacji kraju. Przykładem jest sytuacja w mieście Dalga ( prowincja  Minya w południowym Egipcie), gdzie żyje liczna wspólnota ponad 20 tys. chrześcijan.  Islamscy bojówkarze spalili tam klasztor oraz zażądali od całej wspólnoty chrześcijańskiej płacenia podatku tzw. dżizji. Wysokość podatku ustalili na poziomie 20 do 50 euro dziennie w zależności od stanu zamożności poszczególnej rodziny.  

Dżizja to wywodzący się z prawa koranicznego podatek pogłówny. Nakładany był na innowierców na terenach opanowanych przez muzułmanów. Dżizję płaciły albo poszczególne rodziny, a jeśli wspólnota innowierców była liczniejsza, płacona była kolektywnie przez całą społeczność.  W zamian muzułmańska większość zapewniała im bezpieczeństwo.  Innowiercy w krajach islamskich musieli także płacić charadż - specjalny podatek gruntowy od ziemi, która była ich własnością. Formalnie żądania Bractwa Muzułmańskiego nie maja żadnego oparcia w prawie, ale praktyka zmuszania chrześcijan do płacenia dżizji, zresztą nie tylko w Egipcie, jest częsta w wielu krajach islamskich. Chrześcijanie z Dalgi obawiają się, że jeśli nie zapłacą, będą atakowani przez islamskie bojówki. W ostatnim tygodniu z miasta uciekło już ponad 40 rodzin chrześcijańskich. Władze w Kairze zapewniają wprawdzie, że przyślą do miasta siły porządkowe, ale faktycznie nadal władzę sprawują tam bojówki Bractwa Muzułmańskiego.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego