Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zmarł Władysław Foltyn, były więzień Auschwitz

Władysław Foltyn zmarł w wieku 89 lat. Poinformował o tym historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Adam Cyra.

Władysław Foltyn urodził się 23 listopada 1923 r. w Dworach koło Oświęcimia. "Jego rodzina podczas okupacji niemieckiej była zaangażowana w akcję niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz. Wraz z bratem Józefem był przymusowo zatrudniony na terenie przyobozowym jako pracownik cywilnej niemieckiej firmy "Kluge" - opowiada Cyra.

Foltyn był naocznym świadkiem największej masowej egzekucji. 22 listopada 1940 r. Niemcy rozstrzelali w żwirowni, położonej tuż obok obozu Auschwitz, 40. Polaków. Jak podkreślił historyk był to odwet za działalność ruchu oporu na Śląsku. Ofiary przywieziono z Katowic. Wydarzenie to zapoczątkowało masowe rozstrzeliwania w KL Auschwitz.

"Niemcy dokonali mordu w głębokim dole, który powstał jeszcze przed wojną. Wydobywano w nim żwir. Współcześnie nie ma po nim śladu. Teren, na którym się znajdował, jest położony w obrębie istniejącej do niedawna bazy PKS, która obecnie należy do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau" - powiedział dr Cyra.

Władysław Foltyn pomagał więźniom Auschwitz i pośredniczył w ich nielegalnej korespondencji. Historyk podał, że na przełomie 1942 i 1943 r. za kontakty z nimi został aresztowany i osadzony w areszcie obozowym w bloku nr 11. Trafił do celi nr 18, w której śmiercią głodową zginął ojciec Maksymilian Kolbe. "Po kilkutygodniowym śledztwie zwolniono go z obozu. Został wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy" - powiedział dr Cyra.

Po zakończeniu wojny wrócił do Oświęcimia. Sowieccy żołnierze zamknęli go na krótko w tej samej celi, w której więziło go w latach wojny obozowe gestapo. Za pomoc więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie dzielił się wspomnieniami z młodzieżą. Często się z nią spotykał. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek. Spocznie w Oświęcimiu.

 

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zobacz także

 • Itakos
  01.09.2013 16:04
  > Polaków. Niemcy dokonali mordu w głębokim dole, który powstał jeszcze przed wojną.

  Użycie głębokich dołów do masowego mordowania ludzi było charakterystycznym sposobem działania Niemców, szczególnie przy mordach Żydów na Ukrainie.

  Tak to zbrodniczy antypolonizm nie ograniczył się do mordów na Polakach, ale się przepoczwarzył i dotknął także inne narody. Dlatego trzeba go stanowczo zwalczać.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama