– Patrząc na piękno tego miejsca, człowiek aż chce się modlić do jego Stwórcy – mówił Jacek, turysta z Bielska-Białej.
Ponad dwa tysiące pielgrzymów uczestniczyło w lipcu w kolejnej Eucharystii sprawowanej w górskiej kaplicy na wysokości 890 metrów, na papieskim szczycie w Beskidach. – Tu, na Groniu, na ołtarzu polowym wypisano kiedyś słowa: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja”. To piękne słowa, ale dzisiaj trzeba je nieco zmienić, a dzięki temu staną się może jeszcze piękniejsze: „Jest nas wielu: Bóg, góry i my”! Przyszliśmy tutaj, żeby raz jeszcze sobie uświadomić, że nie jesteśmy sami, że Bóg jest z nami – mówił biskup Tadeusz Rakoczy, który przewodniczył liturgii, koncelebrowanej przez ks. prał. Stanisława Czernika z Andrychowa, duchowego opiekuna górskiej kaplicy. Wśród intencji modlitewnych dwie związane były z jubileuszami: 50-lecia kapłaństwa bp. Rakoczego oraz 80. urodzin Stefana Jakubowskiego z Andrychowa, inicjatora i głównego budowniczego kaplicy, wokół której od lat rozwija się ruch pielgrzymkowy.
Papieskie ślady
Najpierw nabożeństwa odbywały się w plenerze, na Jaworzynie, na wniosek Stefana Jakubowskiego przemianowanej później na Groń Jana Pawła II. Turyści gromadzili się przy wzniesionym w tym miejscu przez Danutę i Stefana Jakubowskich krzyżu „Ludziom gór”, a od 1995 r. – w kaplicy, zbudowanej jako wotum za ocalenie polskiego papieża z zamachu z 1981 r. i ofiarowanej mu w darze na jego 75. urodziny. Miniaturową makietę kaplicy Stefan Jakubowski wręczył podczas Eucharystii sprawowanej przez Jana Pawła II na Kaplicówce w Skoczowie. Później przy kaplicy stanął pomnik, ze ścieżką utrwalającą ślady jego stóp, a w dobudowanej dzwonnicy powstało muzeum papieskich pamiątek. Tu pielgrzymują od lat uczestnicy rajdów „Szlakami Jana Pawła II”. Jan Paweł II ostatni raz wszedł tu jako kardynał w 1970 r. Potem, 16 czerwca 1999 r., jako papież przelatywał nad Groniem i z helikoptera błogosławił to miejsce i ludzi, którzy tu przychodzą. Trzy lata później, w 2002 r., jeszcze raz oglądał ze śmigłowca te góry, kaplicę i błogosławił zebranych wokół niej wiernych.
Dziękujemy i życzymy
– To miejsce tętni modlitwą za Jana Pawła II. Drogi Stefanie, dziękuję ci z całego serca za to wielkie dzieło, które jest owocem twojej miłości do Boga, na tej drodze do Jana Pawła II, którego utrwaliłeś tutaj na zawsze – mówił bp Rakoczy, życząc jak najdłuższych lat życia i uwolnienia od cierpienia jubilatowi, dziękując też wszystkim, którzy swoimi darami serca wsparli tę inicjatywę. Z kolei Danuta Jakubowska w imieniu Grupy Modlitewnej z Gronia Jana Pawła II dziękowała biskupowi Rakoczemu za otwartość dla tego, co powstawało i działo się w tym miejscu, i za to, że w jeszcze Rzymie, kiedy ojciec święty tęsknił za górami, pomagał mu w te góry potajemnie się wybrać. Do jubileuszowych życzeń od pielgrzymów-turystów dołączyła pamiątkowa fotografia przedstawiająca biskupa Rakoczego i Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu. Kopią wizerunku Matki Bożej z Gua- dalupe obdarowali biskupa jubilata samorządowcy z Andrychowa.
Góry to dar
Stefan Jakubowski, budowniczy kaplicy – Kim był dla mnie Jan Paweł II, niech mówią moje czyny, a nie słowa. Z miłości do niego przez lata prowadziłem wielu jego śladami. Chciałbym to czynić nadal, ukazując równocześnie piękno ukryte w górach, bo wszystko, co dał nam Bóg – dał w górach...
Przyjdź na Groń!
Msze święte dla turystów i pielgrzymów w kaplicy na papieskim szczycie sprawowane są zawsze o 12.00. W najbliższym czasie odprawiać je będą: 11 sierpnia – ks. Grzegorz Gruszecki, ojciec duchowny w krakowskim seminarium duchownym 25 sierpnia – księża przewodnicy pieszej pielgrzymki z Wadowic na Jasną Górę (dziękczynna Eucharystia dla pielgrzymów) 8 września – ks. Antoni Kania, proboszcz z Krzeszowa 15 września – ks. prał. Krzysztof Ryszka, proboszcz parafii NSPJ w Bielsku-Białej (odpust na Groniu) 29 września – duszpasterze „Solidarności” (9. pielgrzymka „Solidarności” Ziemi Wadowickiej) 13 października – ks. kan. Jan Goryl z Pietrzykowic (Dzień Papieski). Kaplica wyposażona jest w paramenty liturgiczne. Kapłani pragnący sprawować Msze święte w innych terminach mogą kontaktować się w tej sprawie telefonicznie: (33) 875 27 68.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się