Nowy numer 48/2020 Archiwum

Minister środowiska przegrał z komunistą

Nie pomogły zabiegi polskiego rządu. Minister środowiska Marcin Korolec przegrał wyścig do stanowiska dyrektora generalnego UNIDO, agendy ONZ ds. rozwoju - informuje "Rzeczpospolita".

Jak podkreśla gazeta, Korolec od kilku lat intensywnie działa w UNIDO, a kilka miesięcy temu MSZ wydał polskim ambasadorom dyspozycję lobbowania za kandydaturą Polaka.

Na niewiele się to zdało, Korolec przegrał - stwierdza "Rz", której nikt w resorcie nie chciał zdradzić szczegółowych informacji o wynikach wyborów.

Ale jak nieoficjalnie ustalił dziennik, Korolec wypadł blado - odpadł w I turze głosowania, uzyskując tylko 6 głosów spośród 53 krajów członkowskich UNIDO.

Zwyciężył Li Yong, sprawdzony działacz chińskiego aparatu władzy. Od czterech dekad w partii komunistycznej. Jako przedstawiciel Chin pracował m.in. przy ONZ oraz w Banku Światowym.

"Chiny są nieformalnym liderem G77, grupy zrzeszającej państwa rozwijające się. Rozdają karty w agendach ONZ. Trudno z nimi wygrać w takich wyborach" - komentuje poseł PSL Stanisław Żelichowski.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama