Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prezydent uczci ofiary rzezi wołyńskiej?

Prezydent Bronisław Komorowski 14 lipca uczci ofiary zbrodni wołyńskiej w Łucku na Ukrainie - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego. 11 lipca w Warszawie Komorowski odda hołd polskim ofiarom zbrodni OUN-UPA z lat 1943-45.

Według informacji PAP strona polska liczy, że w uroczystościach na Ukrainie weźmie także udział prezydent Wiktor Janukowycz. Kwestia ta ma być jednym z tematów środowej rozmowy Komorowskiego i Janukowycza w Wiśle.

W ocenie Pałacu Prezydenckiego - według źródła PAP - "wspólna obecność prezydentów Polski i Ukrainy w Łucku będzie lepsza dla pojednania polsko-ukraińskiego niż jednostronne gesty ze strony prezydenta Komorowskiego".

Według informacji PAP Bronisław Komorowski, który w środę spotka się w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, poruszy kwestię godnego upamiętnienia na Ukrainie ofiar zbrodni wołyńskiej m.in. przez powstanie polskich cmentarzy w miejscach zbrodni UPA sprzed 70 lat.

Inicjatywa jest zgodna z podpisaną w piątek w Warszawie deklaracją zwierzchników Kościołów z Polski i Ukrainy w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Komorowski - wynika z informacji PAP - ocenia deklarację, jako "wydarzenie bezprecedensowe w historii polsko-ukraińskich relacji".

Według informacji PAP prezydent zwraca m.in. uwagę na zawarty w deklaracji zapis o potrzebie współdziałania Polaków i Ukraińców w wyjaśnianiu okoliczności zbrodni, sporządzeniu listy imion i nazwisk ofiar oraz "godnego upamiętnienia ofiar w miejscach ich śmierci i największego cierpienia".

Prezydent uważa, że powstanie cmentarzy i zachowanie w ten sposób pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej nie jest wymierzona przeciwko narodowi ukraińskiemu - podkreślają źródła PAP.

14 lipca w Łucku na Ukrainie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą mordów UPA. W ich wyniku w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez Ukraińską Armię Powstańczą i miejscową ludność ukraińską. Mszy ma przewodniczyć arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki Mieczysław Mokrzycki.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama