Nowy numer 3/2021 Archiwum

Hiszpańskie obchody ku czci Piotra i Pawła

Niegdyś w Hiszpanii święto Apostołów Piotra i Pawła było jednym z najważniejszych dni roku. Do dzisiaj w wielu miejscach obchodzone jest bardzo uroczyście.

W Catarroja koło Walencji miejscowi rybacy na pięknie przystrojonych łodziach wypływają z figurą św. Piotra na jezioro Albufera. Nie tylko oddają cześć swojemu patronowi, ale proszą także o opiekę i dobre połowy. Dzisiaj wieczorem uroczysta procesja z figurą Apostoła przejdzie ulicami tej miejscowości. Świętowanie, które łączy elementy religijne z lokalnymi tradycjami, potrwa przez cały tydzień. Każdy musi spróbować popularnej ryby św. Piotra.

Z kolei w miejscowości Lekeitio w Kraju Basków wczesnym rankiem grupa kobiet zwanych llamadoras, od hiszpańskiego llamar – wołać, zwołuje mieszkańców na świętowanie. Dawniej informowały one marynarzy o dobrej pogodzie oraz że czas wypłynąć na morze. Po Mszy wyrusza z figurą św. Piotra procesja w intencji dobrych połowów. Ciekawym elementem procesji, jedynym w całym Kraju Basków, jest taniec kaxarranka, który wykonywany jest na XVIII-wiecznej skrzyni trzymanej przez ośmiu mężczyzn.

Tarragona czci dzisiaj Apostoła Pawła, który według tradycji przybył do tego miasta i tutaj głosił Ewangelię.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama