Nowy numer 47/2020 Archiwum

Papież: Biskup winien umacniać braci w wierze

Na trzy wymiary posługi Następcy Piotra, który ma umacniać braci i siostry w wierze, miłości i jedności zwrócił uwagę papież Franciszek podczas dzisiejszej Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość św. Piotra i Pawła.

Ojciec Święty wręczył paliusze 34 arcybiskupom metropolitom, w tym arcybiskupowi metropolicie łódzkiemu, Markowi Jędraszewskiemu oraz arcybiskupowi-metropolicie wrocławskiemu, Józefowi Kupnemu.

Natomiast abp François Xavier Lê Văn Hông z Huê w Wietnamie otrzyma paliusz w swojej siedzibie z rąk papieskiego przedstawiciela.

W homilii Ojciec Święty podziękował za obecność delegacji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, pod przewodnictwem metropolity Ioannisa a także patriarsze Bartłomiejowi I za ten braterski gest. Pozdrowił ambasadorów i przedstawicieli władz cywilnych. Szczególne podziękowanie skierował pod adresem chóru lipskiego kościoła św. Tomasza (Thomaskirche), najstarszego chóru chłopięcego w Niemczech (założonego w 1212 r.) - z kościoła w którym od końca maja 1723, aż do swej śmierci w 1750 roku kantorem był Jan Sebastian Bach. Podkreślił wymiar ekumeniczny tej obecności.

Swoje rozważanie papież skoncentrował na trzech wymiarach posługi Następcy Piotra, który ma umacniać w wierze, miłości i jedności. Podkreślił, że posługa kościelna Piotra ma swą podstawę w wyznaniu wiary w Jezusa, Syna Boga żywego, które stało się możliwe dzięki łasce danej z Wysoka. Musi się on wystrzegać myślenia na sposób światowy, aby nie stać się kamieniem upadku. "Wiara w Chrystusa jest światłem naszego życia chrześcijańskiego i posługi w Kościele!" - zaznaczył Ojciec Święty.

Odnosząc się do drugiego czytania, w którym zabrzmiały słowa św. Pawła: "Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary nie straciłem" (2 Tm 4,7) papież zaznaczył, iż chodzi tu o walkę męczeństwa. Jedyną bronią świętego Pawła było orędzie Chrystusa i dar całego życia dla Chrystusa i dla innych ludzi.

"To właśnie osobiste narażanie się, spalanie się dla Ewangelii, stawanie się wszystkim dla wszystkich, nie oszczędzając siebie, uczyniło go wiarygodnym i budowało Kościół. Biskup Rzymu jest powołany do życia i umacniania w tej miłości wobec Chrystusa i wobec wszystkich, bez wyjątku, ograniczeń i przeszkód. Nie tylko Biskup Rzymu, ale wy wszyscy nowi arcybiskupi i biskupi, macie to samo zadanie - spalać się dla Ewangelii, stawać się wszystkim dla wszystkich. Zadanie, by nie szczędzić sił, wychodzić z własnych ograniczeń w służbie Świętego Wiernego Ludu Bożego" - stwierdził Franciszek.

Zastanawiając się nad umacnianiem w jedności Ojciec Święty nawiązał do symboliki paliusza, zobowiązującego każdego arcybiskupa-metropolitę, by był narzędziem komunii. Apostołowie Piotr i Paweł powierzają każdemu z biskupów zadanie wyznawania Pana, dając się pouczyć Bogu; spalanie się dla miłości Chrystusa i Jego Ewangelii; bycie sługami jedności - stwierdził papież Franciszek. Musimy iść tą drogą synodalności, wzrastać w harmonii z posługą prymatu - dodał Ojciec Święty.

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama