Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Biskupi USA przeciw decyzji Sądu Najwyższego

Sąd zrównał w prawie „małżeństwa” homoseksualne z tradycyjnymi.

- Dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego USA, zrównująca w prawie „małżeństwa” homoseksualne z małżeństwami kobiety i mężczyzny, oznacza tragedię dla małżeństwa i naszego narodu - stwierdzili przewodniczący episkopatu USA, kard. Timothy Dolan oraz przewodniczący Komisji ds. Rodziny, abp Salvatore Cordileone. Trybunał odrzucił część Ustawy Broniącej Małżeństwa z 1996 roku oraz odmówił orzekania na podstawie kalifornijskiej propozycji 8. Orzeczenie zapadło stosunkiem głosów 5 do 4, a przeciwny był przewodniczący Trybunału, John G. Roberts.

W oświadczeniu episkopatu stwierdzono, że Sąd Najwyższy dopuścił się głębokiej niesprawiedliwości wobec narodu amerykańskiego, odrzucając Federalną Ustawę o Obronie Małżeństwa. Sąd nie miał racji. Rząd federalny powinien respektować prawdę, że małżeństwo to związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, nawet wówczas, gdy nie potrafią jej obronić poszczególne stany. Ochrona wolności i sprawiedliwości wymaga, aby wszystkie przepisy, federalne i stanowe, respektowały prawdę, w tym prawdę o małżeństwie.

Dalej biskupi stwierdzają, że dobro wspólne wszystkich, a zwłaszcza dzieci, zależy od społeczeństwa, które usiłuje wspierać prawdę małżeństwa. Nadszedł czas, aby podwoić wysiłki, by świadczyć o tej prawdzie. Decyzje te są częścią debaty publicznej o wielkim znaczeniu. „Przyszłość małżeństwa i dobrobytu naszego społeczeństwa wisi na włosku. Małżeństwo jest jedyną instytucją, która łączy mężczyznę i kobietę na całe życie, zapewniając każdemu dziecku, które rodzi się w ich związku, bezpieczny fundament matki i ojca” - czytamy w oświadczeniu. Kierownictwo episkopatu USA przypomina, że niezależnie od orzeczeń ludzkich, różnica płci między kobietą i mężczyzną, między ojcem a matką, ma istotne znaczenie. Pomimo że współczesna kultura nie potrafiła umocnić małżeństwa, nie oznacza to, że wolno z niego zrezygnować. „Jest teraz pora na umocnienie małżeństwa, a nie na zmianę jego definicji” - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie kierownictwo amerykańskiego episkopatu przypomina, że kiedy Jezus nauczał o znaczeniu małżeństwa, będącego wyłącznym związkiem kobiety i mężczyzny na całe życie, odwołał się do początku - kiedy Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą (Mt 19). W obliczu zwyczajów i przepisów swego czasu, Jezus nauczał niepopularnej prawdy, którą każdy może zrozumieć. - Prawda o małżeństwie trwa, a my nadal będziemy odważnie ją głosić, z ufnością i miłosierdziem - deklarują amerykańscy biskupi. W obliczu tej dramatycznej decyzji Sądu Najwyższego, kierownictwo episkopatu USA wzywa przywództwo i ludzi dobrej woli do wspólnego krzewienia i obrony jedynego sensu małżeństwa: jeden mężczyzna i jedna kobieta na całe życie. Prosimy również o modlitwę, w czasie gdy decyzja Trybunału jest sprawdzana, a jej konsekwencje wyjaśniane” - napisali kard. Dolan i abp Cordileone.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy