Nowy numer 48/2020 Archiwum

ŚDM: niespokojnie w brazylijskich miastach

Fala demonstracji jaka przelewa się przez ulice brazylijskich miast wywołuje zaniepokojenie organizatorów Światowego Dnia Młodzieży. Jego obchody z udziałem papieża odbędą się w Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca.

Tamtejszy arcybiskup Orani Tempesta, który jednocześnie kieruje lokalnym komitetem organizacyjnym ŚDM, starał się uspokoić wiernych za pośrednictwem Radia Watykańskiego. Podkreślił on, że napięcie utrzymujące się w Brazylii, w tym także w Rio de Janeiro nie ma związku z ŚDM. - Manifestacje odbywają się w określonych miejscach w obecności policji - zapewnił hierarcha.

Zwrócił się on jednak do władz brazylijskich o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa papieża i około 2 mln uczestników ŚDM.

Jego zdaniem prawdziwy niepokój może wzbudzać jedynie zachowanie „małych grup” ludzi, którzy wywołują walki z policją i niszczą własność publiczną, „wywołując popłoch wśród ludzi”.

Kilkaset tysięcy, a niekiedy nawet ponad milion Brazylijczyków wychodzi od kilku dnia na ulice ponad 80 miast, chcąc zaprotestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, korupcji, złemu stanowi służby zdrowia i oświaty. Dochodzi przy tym do starć z policją.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama