Nowy numer 47/2020 Archiwum

Mozart na jarmarku

Trwa Tydzień Ewangelizacji, Jarmark Cudów - czas głoszenia Chrystusa na ulicach, wśród radosnego, spontanicznego wielbienia Boga, ale także przez... "dotknięcie pięknem" - mocniejszym często niż słowa.

O takim dotknięciu mówił w 2005 r. kard. Joseph Ratzinger podczas uroczystości pogrzebowych ks. Luigi Giussaniego, założyciela wspólnoty "Comunione e Liberazione". Jej członkowie w ramach Tygodnia Ewangelizacji zaprosili wrocławian na koncert utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta do kościoła pw. Świętego Krzyża. Na początku zabrzmiało uroczyste "Te Deum", a także wspomniane zostały słowa kard. J. Ratzingera o księdzu Giussanim, który wychował się w domu "biednym w chleb, ale bogatym w muzykę, i tak od początku został dotknięty, co więcej, zraniony, przez pragnienie piękna, a nie zadowalał się jakimkolwiek pięknem, jakimś banalnym pięknem: poszukiwał samego Piękna, Piękna nieskończonego, i w ten sposób znalazł Chrystusa (...)".

Zanim zebrani wysłuchali Mszy C-dur KV317 ("Koronacyjnej") W.A. Mozarta, dr Marek Biernacki z "Comunione e Liberazione" oraz ks. dr Joachim Waloszek przywołali garść muzycznych refleksji ks. Giussaniego oraz nakreślili duchową sylwetkę samego Mozarta. To o jego muzyce pisał kard. Ratzinger jako otwierającej nad człowiekiem niebo. Ks. J. Waloszek mówił o rajskim rysie twórczości mistrza, który żył jakby w zasłuchaniu w harmonię rzeczywistości stworzonej przez Boga, miał dar ukazywania piękna raju, świata już "zmartwychwstałego", pojednanego z Bogiem. – Blask mozartowskiego światła jest w istocie blaskiem wiary – podkreślał ks. J. Waloszek.

W czasie koncertu wystąpił Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu pod batutą Małgorzaty Sapiechy-Muzioł, a wśród solistów – Daria Stachowicz (sopran), Agnieszka Pulkowska (alt), Szymon Rudzki (tenor), Stawros Chatzipentidis (bas).


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama