Książęca, złota korona leży na ziemi, w prawym dolnym rogu obrazu.
Święty Alojzy Gonzaga otrzymuje za nią z nieba inną koronę – wieniec świętości. To jego świadomy wybór.
Biografia św. Alojzego Gonzagi bardzo przypomina życie św. Stanisława Kostki: obaj żyli w XVI wieku, obaj pochodzili z arystokratycznych rodzin, obaj postanowili zostać jezuitami wbrew woli rodziców, obaj zmarli w bardzo młodym wieku na zakaźne choroby. Kanonizowano ich wspólnie w roku 1726.
Alojzy (po włosku Luigi) Gonzaga był najstarszym synem Ferrante Gonzagi, markiza Castiglione delle Stiviere. Jako młody arystokrata pobierał nauki i był paziem na dworach książęcych Florencji i Mantui, a potem na dworze króla Hiszpanii w Madrycie. W wieku lat 17 postanowił jednak zerwać z dotychczasowym życiem. Zrzekł się oficjalnie dziedziczenia godności markiza na rzecz swego młodszego brata Rodolfa i wstąpił do nowicjatu zakonu jezuitów.
Chwilę, w której pobożny młodzieniec podjął przełomową decyzję w sprawie swojej przyszłości, ilustruje obraz Guercino. Anioł pokazuje Alojzemu cierpiącego na krzyżu Jezusa. Gonzaga postanawia poświęcić życie Zbawicielowi, do czego drogą jest – oprócz pokornego zrzeczenia się korony markiza – także życie w czystości, co symbolizuje leżąca na ziemi biała lilia.
Święty Alojzy Gonzaga studiował w Rzymie. W roku 1590 wybuchła tam straszliwa epidemia dżumy. Alojzy opiekował się chorymi, pielęgnowanymi w prowizorycznych szpitalach, tworzonych przy rzymskich kościołach. Zaraził się dżumą w roku 1591 i zmarł w jezuickim kościele Il Gesù, w wieku zaledwie 23 lat.
Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”
Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się