Nowy numer 18/2024 Archiwum

Długo jeszcze?

Wierzono, że jedna z Nocy Paschalnych będzie nocą powrotu Chrystusa. Długo będziemy czekać?

„Dlaczego ta noc różni się od wszystkich innych nocy?” – pytał o Paschę ojciec żydowskiej rodziny. Ja zapytałem o to bp. Grzegorza Rysia.

Wedle tradycji żydowskiej w nocy z 14 na 15 nisan, a więc w noc Paschy miały miejsce cztery wydarzenia. Była to noc stworzenia, przymierza z Abrahamem, wyzwolenia z niewoli egipskiej, a kiedyś będzie to noc objawienia się Mesjasza…

– I w kluczu tych intuicji pojmował Zmartwychwstanie pierwotny Kościół! Łącznie z ostatnim elementem  – wyjaśnia biskup Ryś – Wierzono, że jedna z nocy paschalnych będzie nocą paruzji, powrotu Chrystusa. Zresztą i dziś we wspólnotach neokatechumenalnych rozpoczyna się liturgię paschalną z taką właśnie myślą: a nuż to jest ta ostatnia Pascha? A nuż to dziś w nocy przyjdzie Pan? Wigilia paschalna musi być nocą otwartą. W tradycji żydowskiej po domowej uczcie otwierano na oścież drzwi domów. To wcale nie jest taki łatwy gest. Zwłaszcza, gdy żyje się w świecie, który jest antysemicki i nie wiadomo co zza tych drzwi się wyłoni, albo kto wpadnie przez nie do domu. Żydowska Pascha jest kluczem do zrozumienia zmartwychwstania. Święty Jan tak układa swą narrację, że Chrystus umiera w chwili, gdy w świątyni zabijane są baranki paschalne.

„Ta koronka przygotuje świat na Moje ostateczne przyjście” – to zdanie z „Dzienniczka” nie daje mi od lat spokoju. Nie histeryzuję. Nnie jestem rzecznikiem prasowym plemienia Majów ani Świadków Jehowy. Wiem, że świat już dwa tysiące lat przygotowuje się na tę „ostateczność”. A jednak te słowa w ustach Jezusa, który zdradził swój sekret młodziutkiej zakonnicy zaledwie kilkadziesiąt lat temu zabrzmiały inaczej. Bliżej. I geograficznie, i chronologicznie. Niedawno i niedaleko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza