Nowy numer 39/2023 Archiwum

KEP: Eutanazja niedopuszczalna w żadnej sytuacji

Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Jerzego Owsiaka, iż życie ludzkie jest dla niego "wartością najwyższą", przypominamy jednak, że eutanazja nie jest dopuszczalna w żadnej sytuacji - brzmi poniedziałkowe stanowisko zespołu ds. służby zdrowia Konferencji Episkopatu Polski.

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Krajowego Duszpasterstwa Chorych wydał w poniedziałek deklarację w związku z wypowiedzią prezesa WOŚP Jerzego Owsiaka na temat eutanazji (pełny tekst deklaracji KEP: TUTAJ)

Owsiak 29 grudnia w wywiadzie dla portalu dziennik.pl - mówiąc o eutanazji - podkreślił: "Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach". Wypowiedź ta wywołała dyskusję w mediach, po której prezes WOŚP napisał list otwarty. "Nie jestem za eutanazją i nigdy nie byłem. Mówię o dylematach człowieka, który ma odwagę przyznać się do tego, że gdy ogląda cierpienie, to pyta o jego sens. Dyskusja i wymiana poglądów jest ważna" - mówił Owsiak w TVN24.

Zespół KEP podkreśla, że prezes WOŚP oświadczył, że pogląd na temat eutanazji wyrażony w wywiadzie jest jego prywatną opinią i nie należy go przypisywać fundacji ani kojarzyć z organizowaną akcją charytatywną. Autorzy deklaracji przypominają, iż Owsiak dodał ponadto, że jego stanowisko w kwestii eutanazji nie ma charakteru definitywnego, gdyż w myśleniu o niej przeżywa on "dylematy, rozterki i wątpliwości".

"Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Jerzego Owsiaka, iż życie ludzkie zarówno dla niego, jak i dla reprezentowanej przez niego fundacji +jest wartością najwyższą+ i +celem działań+. Pragniemy jednak zauważyć, że Jerzy Owsiak dla wielu osób - szczególnie dla ludzi młodych - stanowi ważny autorytet, a jego poglądy - również osobiste - mają przez to znaczną siłę oddziaływania. W związku z tym pragniemy przypomnieć stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii eutanazji. Eutanazja bezpośrednia, czyli +działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból+, stanowi zabójstwo i dlatego - niezależnie od stojących za nią motywów - jest moralnie niedopuszczalna" czytamy w deklaracji.

Zespół KEP dodaje, że życie ludzkie "jest zbyt wielką wartością, by lekkomyślnymi wypowiedziami można je było narażać na ryzyko społecznej dewaluacji". "Wyrażamy nadzieję, iż poglądy promujące eutanazję nie znajdą posłuchu wśród obywateli naszego kraju. Osoby starsze i chore, dotknięte nierzadko wielkim cierpieniem, oczekują ze strony swoich rodzin i całego społeczeństwa autentycznej troski i konkretnej pomocy. Eutanazja nie jest tu żadnym rozwiązaniem" - napisali autorzy deklaracji.

120 tys. wolontariuszy weźmie udział w XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. Finał rozpocznie się w Warszawie pod hasłem "Dla ratowania dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast