Nowy numer 13/2020 Archiwum

Rabini bronią życia

Główni rabini Izraela – sefardyjski Szlomo Mosze Amar i aszkenazyjski Yona Metzger we wspólnym liście wezwali wszystkich rabinów, aby w nauczaniu zdecydowanie bronili świętości życia i przypominali wiernym, że aborcja jest ciężkim grzechem wobec życia i powinna być zakazana.

Apel został odczytany w publicznym radiu „Arnutz Sheva”  i spotkał się z pozytywnym odzewem  w społeczeństwie.  Powodem wystosowania listu był fakt, że w tych dniach w synagogach jest czytany i komentowany fragment z Księgi Wyjścia, który mówi o tym, jak z polecenia faraona miano zabijać wszystkie noworodki płci męskiej. Położne jednak „bały się Boga i nie wykonały rozkazu króla egipskiego, pozostawiając przy życiu nowo narodzonych chłopców”.  Rabini zachęcają współczesnych Izraelczyków, aby poszli śladem tych położnych i otwarli się na każde życie, które zawsze jest darem od Boga i jest święte. Środowiska religijnych  Żydów w Izraelu zawsze występowały przeciwko aborcji, ale w zlaicyzowanej części społeczeństwa, zabijanie życia nienarodzonego jest powszechne, co stanowi jedną z przyczyn niskiego przyrostu naturalnego w tym kraju. Jest to coraz większy problem polityczny, gdyż jednocześnie od lat rośnie populacja Palestyńczyków, posiadających  izraelskie obywatelstwo.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  06.01.2013 10:09

  Już się zaniepokoiłem, że jakaś niewidzialna ręka "znikła" mój komentarz przy wiadomości:
  http://info.wiara.pl/doc/1412113.Rabini-bronia-dzieci-nienarodzonych
  z [dodane 2013-01-03 11:29], ale jest. Jest, tyle tylko, że wiadomość się sklonowała na:
  http://info.wiara.pl/doc/1412175.Wielcy-rabini-Izraela-przeciw-aborcji
  z [dodane 2013-01-03 12:16], tyle że już bez komentarza.

  Zatem, skoro to już trzecia wiadomość w ciągu trzech dni, to rzeczywiście "Jest to coraz większy problem polityczny, gdyż jednocześnie od lat rośnie populacja Palestyńczyków, posiadających izraelskie obywatelstwo."

  Pisząc ww. poprzedni komentarz nie chciałem do tego "kontekstu" nawiązywać, by nie być posądzonym o jakąś niechęć do "jakby" (wg JP II) starszych braci i przypisywanie im przyziemnych, politycznych motywacji. Chciałem tylko zwrócić uwagę na "dwójmyślenie": my (wierni) - oni (niewierni). Jażkesz to inne podejście niż u nas, katolików, gdzie występując przeciw aborcji takiego różnicowania nie ma: aborcja kogokolwiek by nie dotyczyła jest jednakowo zła.

   

  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  07.01.2013 12:27
  Jak Latający Holender. Wiadomość widmo. Wczoraj rano była. Napisałem komentarz, przyznaję - niezbyt "ekumeninczny", to znikła.
  Pytanie do Redakcji: Czy mogę go powtórzyć?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji