Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zwycięskie i zapomniane

27 grudnia mija kolejna rocznica Powstania Wielkopolskiego. Rocznica, o której prawie nikt nie pamięta.

Przejrzałem 27 grudnia najważniejsze polskie dzienniki. Nigdzie nie znalazłem żadnej wzmianki o obchodach rocznicy powstania, ani tekstu historycznego o tym wydarzeniu. Ciekawe, czy 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego, będzie tak samo?

Powstanie Wielkopolskie było jednym z nielicznych zwycięskich polskich powstań. Dzięki niemu do odradzającego się w 1918 roku państwa polskiego przyłączono Wielkopolskę. Powstanie Warszawskie natomiast zakończyło się dla Polski tragicznie. Zginęło około 200 tysięcy osób (łącznie z ludnością cywilną), a stolica naszego państwa została zrównana z ziemią. Mimo to, obchody rocznicy tego drugiego wydarzenia trwają co roku prawie cały miesiąc, a datę dzienną jego wybuchu znają już chyba nawet wszystkie dzieci. Tymczasem o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim mało kto pamięta.

W innych państwach czci się narodowe zwycięstwa, a próbuje się zapomnieć o klęskach. U nas odwrotnie. Im większa tragedia, tym chętniej wracamy do niej myślą. Sukcesy jakoś nie pasują do naszego cierpiętnictwa. Pewnie dlatego powstania narodowe czcimy zgodnie z zasadą: im większa klęska, tym większe obchody. Pamiętamy więc o listopadowym, styczniowym i warszawskim, które krwawo stłumiono, zapominamy o wielkopolskim i śląskich, które przyniosły nam zdobycze terytorialne.

Polska to dziwny kraj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy