Nowy numer 49/2020 Archiwum

Japonia i Watykan mogą razem działać

Japonia i Stolica Apostolska mogą prowadzić „owocny dialog” w tak ważnych kwestiach, jak zaangażowanie na rzecz światowego pokoju, wykorzystanie energii jądrowej, zrównoważony rozwój czy starzenie się społeczeństwa – powiedział kard. Peter Turkson w 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu podmiotami.

Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax przemawiał 10 listopada w Tokio na międzynarodowym sympozjum poświęconym pokojowi i sprawiedliwości, które w 100-lecie swojego istnienia zorganizował jezuicki Uniwersytet Sofia.

Japonia jako jedyny kraj została zaatakowana bronią atomową; jest też nękana przez katastrofy naturalne i ekologiczne. Kard. Turkson chwalił jej mieszkańców za to, że tych trudnych doświadczeń używają do promowania pokoju i współpracy międzynarodowej, sprawiedliwego podziału dóbr, jak też odpowiedzialności w zakresie energetyki jądrowej. Szef watykańskiej dykasterii podkreślił ponadto, że bogate tradycje kulturowe i duchowe Japonii i Stolicy Apostolskiej mogą być „niezbędnym kompasem moralnym” w debacie na temat starzenia się społeczeństwa i imigracji. Ostrzegł Japończyków przed pokusą dyskryminacji imigrantów, jak też utylitarnym podejściem do wartości ludzkiego życia, które tak w chrześcijaństwie, jak i tradycyjnych japońskich wierzeniach, jest zawsze tak samo cenne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama