Nowy numer 08/2020 Archiwum

I smutno, i żal

Wyjątkowo smutny, wręcz przygnębiający jest w swej wymowie wywiad, jakiego GN udzielił Prezydent RP (str. 22–24). Jeszcze raz dobitnie potwierdził, że nie przyłoży ręki do większej ochrony dzieci nienarodzonych.

Przeciwnie, będzie bronił istniejącego prawa, pozwalającego m.in. na zabijanie dzieci chorych. Inicjatorów zmiany prawa aborcyjnego nazwał szkodnikami. Na tym samym poziomie postawił posła z Biłgoraja i red. Terlikowskiego, jakby zapominając, że pierwszy jest za prawem do zabijania, a drugi za prawem do życia. Fundamentalnym argumentem Prezydenta jest konieczność zachowania kompromisu, który urasta do rangi świętości. Trzeba go chronić, bo inaczej może dojść do liberalizacji prawa aborcyjnego. Takie są tendencje – przekonuje Prezydent. Nie ma racji. Pokazuje to chociażby niedawne głosowanie, w którym posłowie zdecydowaną większością odrzucili projekt Ruchu Palikota, mający zliberalizować prawo aborcyjne. Pokazują to też najnowsze badania ogłoszone przez CBOS i Centrum Myśli JP II. Przez ostatnie pięć lat o 10 pkt. proc. zwiększyła się liczba Polaków zgadzających się z opinią, że zawsze życie ludzkie powinno być chronione. Uważa tak 80 proc. rodaków. Jest jeszcze drugi powód smutku. Pan Prezydent udowodnił, że za nic ma naukę Kościoła, która w sprawach aborcji nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wystarczy przytoczyć fragment „Noty doktrynalnej dotyczącej pewnych kwestii związanych z udziałem i postawą katolików w życiu politycznym”, w której czytamy, że w kwestii zasad etycznych „zaangażowanie katolików nie może dopuszczać żadnych kompromisów”. Zapewne Prezydent nigdy nie pozwoli sobie na kwestionowanie przepisów Konstytucji RP. Szkoda, że z równym szacunkiem i powagą nie odnosi się do prawa Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • komentarz
  28.10.2012 05:41
  I po co była ta cała batalia w artykułach o projekcie zaostrzającym aborcję, po co akcja "zadzwoń do posła". Po co ta cała wrzawa szanowny Księże, jeśli wiadomo było, że błąd kilkudziesięciu posłów zostanie naprawiony.
  Nie można, na prawdę nie można narzucać prawem czyichś decyzji życiowych, zmuszać wbrew ich własnemu sumieniu, a więc kobietom, które na swe barki biorą wychowanie urodzonych dzieci z wadami genetycznymi.
  Bardzo łatwo krzyczeć, łajać, kiedy nie zna się koszmaru całodobowej opieki przez ileś lat dziecka, które jeśli przeżyje, a które ma świadomość swojej sytuacji, przydawać jemu kolejny koszmar nieprzydatności. A co z dziećmi-roślinami i wieloma innymi przypadkami?
  Wymaganie heroiczności, poświęcania się w takiej sytucaji jest niehumanitarne. Dlatego lepiej usunąć płód, który jeszcze nie jest człowiekiem.
  Prawo tworzone w państwie musi uwzględniać potrzeby ludzi wierzących i nie podzielających wiary, tak aby każdy człowiek miał prawo wyboru. Tak trudno to zrozumieć?
  Kłaniam się i mam nadzieję, że moja wypowiedź zostanie opublikowana.
  doceń 9
 • suazi
  28.10.2012 15:54
  tu nie chodzi o heroiczne poświęcenia w wychowaniu jak niektórzy klepia.Tu jest NIE ZABIJAJ a nikt nie zmusza do wychowywania tym mogą zająć się inni, ale nie zapominajmy żę może właśnie w taki sposób otrzymujemy możliwość kochania a miłość przekreśla egoizm. Ponadto dlaczego dorośli zapominają skąd się biorą dzieci? Przecież to nasza zasługa.Więc może szklanka wody zamiast albo lepiej - dobrze ukształtowana rodzina i rodzice w zdrowych relacjach. Pomoc państwa czyli nas i naszych podatków na pomoc rodzinie a nie pomoc w aborcji, nauczanie że człowiek to błogosławieństwo a nie przekleństwo. Ja nie chce być Kainem dla bliźniego, ma takie samo być na świecie jak i ja. A ilu wspaniałych przyszłych lekarzy było wśród tych którym nie dano przyjść na świat.Państwo to my i po to tworzy się państwo by ludziom żyło się lepiej a nie po to by ci niespełnieni i niekompetentni z parciem na szkło wmawiali mi co jest dobre co nie i jak to dla mojego dobra należy zabijać, pogardzać i nie szanować drugiego człowieka. Na tym świecie jest miejsce dla każdego. Nie stać nas tylko na bogatych około 3% populacji którzy gromadzą bilionowe sumy w rajach podatkowych a które biorą się z wykrwawiania zwykłych ludzi, z nasze pracy. Kryzys w Europie? bzdura ,dalej nie pomaga się obywatelom tylko z anszych podatków ratuje się pruywatne instytucje finansowe,które ten kryzys spowodowały a biedni bankierzy i maklerzy leczą nerwy w luksusowycz SPA nie ponosząc konsekwencji zachłanności. A nam się wmawia żę nie stac nas na niepełnosorawne dzieci. BZDURA
 • Alicja
  01.11.2012 11:27
  Czego można się spodziewać po B.Komorowskim dobrego, przecież jak zaczynał swoją rezydencję w belwederze,to pierwsze zaczął od usuwania Krzyża Świętego,przed pałacem prezydenckim,to już nam wszystko mówi,kim ten człowiek naprawdę jest.B.Komorowski jest niebezpiecznym człowiekiem dla Polski i dla kościoła katolickiego.myślę,że już niedługo a przejdzie na śmietnik historii. Takiemu człowiekowi nie wolno podawać Komunii Świętej,bo świadomie łamie przykazania Pana Boga. Nie zabijaj! a on to wprowadza, to morderstwo do narodu.
  doceń 0
 • Alicja
  01.11.2012 11:27
  Czego można się spodziewać po B.Komorowskim dobrego, przecież jak zaczynał swoją rezydencję w belwederze,to pierwsze zaczął od usuwania Krzyża Świętego,przed pałacem prezydenckim,to już nam wszystko mówi,kim ten człowiek naprawdę jest.B.Komorowski jest niebezpiecznym człowiekiem dla Polski i dla kościoła katolickiego.myślę,że już niedługo a przejdzie na śmietnik historii. Takiemu człowiekowi nie wolno podawać Komunii Świętej,bo świadomie łamie przykazania Pana Boga. Nie zabijaj! a on to wprowadza, to morderstwo do narodu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji