Nowy Numer 16/2024 Archiwum

TOTUS medialny dla Sekcji Polskiej RV

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono także nagrody TOTUS w kilku innych kategoriach.

Sekcja Polska Radia Watykańskiego od ponad 70 lat konsekwentnie i skutecznie łączy podawanie informacji z formacją katolicką. Profesjonalnie informuje nie tylko o działaniach Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej, ale również Kościoła katolickiego na całym świecie oraz życiu innych wspólnot chrześcijańskich i religijnych. Jest otwarta na współpracę z innymi mediami, zarówno katolickimi, jak i świeckimi.

Sekcja Polska Radia Watykańskiego (SPRV) zaczęła istnieć 24 listopada 1938 r. – 7 lat od powstania rozgłośni papieskiej. Od początku jej kierownictwo powierzono jezuitom. W okresie drugiej wojny światowej audycje w języku polskim stały się ważnym narzędziem w informowaniu światowej opinii publicznej o prawdziwym obliczu hitlerowskiej i sowieckiej okupacji. Po wojnie sporo miejsca poświęcano komunikatom Papieskiego Biura Informacyjnego, o poszukiwaniu osób zaginionych.

Wraz z zaostrzaniem reżimu rola informacyjna SPRV stawała się coraz poważniejsza. Od 1947 r. rozpoczęto nadawanie codziennych audycji tematycznych, które były jednak regularnie zagłuszane. Od 1979 r. rozpoczęto transmisje Mszy św. w języku polskim odprawianych w radiowej kaplicy w niedziele i obowiązujące święta liturgiczne.  Zainaugurował ją sam papież 7 stycznia odprawiając dla słuchaczy RV Mszę w Kaplicy Sykstyńskiej. Zrezygnowano z nich w 1997 r., po konsultacji z polskimi biskupami. Ważnym zadaniem RV była medialna obsługa częstych podróży zagranicznych Ojca Świętego.

RV towarzyszyło także ważnym wydarzeniom początku lat 80., jak powstanie „Solidarności”, wizyta w Watykanie delegacji związku (styczeń 1981 r.), zamach na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) i wreszcie wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. W tym okresie władze PRL nasiliły zagłuszanie audycji RV.  W 1989 r. SPRV otworzyła w Warszawie „Fundację Przyjaciół Radia Watykańskiego” (FPRV), która była warszawskim biurem korespondenta RV. Nawiązano też współpracę z I Polskiego Radia (PR), który był zainteresowany w 1990 r. rozpoczął retransmisją popołudniowego dziennika RV.

Obecnie zespół redakcyjny nadaje codzienny program informacyjny oraz wieczorną audycję wieczorną. Od 29 września 2012 r. kierownikiem SPRV jest o. Leszek Gęsiak SJ.

Laureatami nagrody TOTUS zostali także:

Jacek Moskwa, dziennikarz i pisarz, wieloletni watykański korespondent polskich mediów - w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".

Ks. Jan Dziedziul MIC, wieloletni duszpasterz hospicyjny, dyrektor Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie -  w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” .

Barbara Wachowicz, pisarka - w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.

 

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny