Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak „zawieszano” szefa Amber Gold

Wyroki na szefa Amber Gold znalazły się po lupą. Lustracja ma wykazać, czy wydawanie wyroków w zawieszeniu było uzasadnione.

 

Sąd Okręgowy w Gdańsku wziął po lupę wszystkie „zawieszone” wyroki dla Marcina P., szefa Amber Gold, jakie zapadły w podległych mu sądach. Jak dowiedział się „Gość Niedzielny”, wyniki będą znane na początku września. – Badamy, czy były jakieś nieprawidłowości, do 31 sierpnia trwa lustracja wszystkich spraw i wtedy będzie można precyzyjnie odpowiedzieć czy będą wnioski dyscyplinarne – mówi GN sędzia Rafał Terlecki, wiceprezes SO w Gdańsku.

Na razie udało nam się tylko zdobyć krótką informację na temat ostatniego wyroku dla Marcina P., jaki zapadł w Kwidzyniu w 2010 roku. Okazuje się, że motywy wyroku były wygłoszone ustnie na rozprawie, żadna ze stron nie zgłosiła wniosku o uzasadnienie, więc w ogóle nie istnieje pisemne uzasadnienie wyroku! Ustaliliśmy ponadto, że we wszystkich sprawach Marcina P. nie było ani jednej apelacji obrońców, prokuratury, czy pokrzywdzonych, a więc wszystkie sprawy zakończyły się już w pierwszej instancji.

Sędzia Rafał Terlecki przekonuje, że w części wyroków sędziowie, wydając wyrok, mogli nie wiedzieć o wcześniejszych wyrokach skazujących. – Przynajmniej w przypadku trzech czy czterech wyroków na pana P. było tak, że zapadały one co 2-3 tygodnie, co powodowało, że nie ujawniły się w karcie karnej. A wyroki ujawniają się w niej, jeżeli wyrok jest już prawomocny. Jeżeli jestem sędzią prowadzącym sprawę, a dana osoba ma następnego dnia wyrok np. w Warszawie lub w innym sądzie, to jako sędzia nie mam o tym wiedzy.  Jeżeli są dwa czy trzy wyroki, które zapadają w ciągu 2-3 tygodni, to sędzia o tym też nie wie, bo w karcie skazanego informacja o tym pojawia się dopiero wtedy, gdy wyrok jest prawomocny, czyli kilka tygodni po wydaniu – dodaje wiceprezes SO w Gdańsku.

 

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny