Nowy numer 13/2024 Archiwum

Robaki pną się w górę

Przed rokiem znała ich zaledwie garstka. Tymczasem w Jarocinie Luxtorpeda zagrała setny koncert, pojutrze wystąpi na Woodstocku a jej „Wilki dwa” od końca czerwca okupują pierwsze miejsce listy przebojów Trójki.

Miała być jedynie odskocznią. Ostrym bezkompromisowym graniem, mariażem metalu z hip-hopem. Okazała się strzałem w dziesiątkę. Gdy przed rokiem Robert Litza Friedrich (2 Tm 2,3, Arka Noego, Flapjack, Kazik na żywo) opowiadał o swym nowym projekcie, nic nie zapowiadało, że będzie on jednym z najważniejszych wydarzeń rocka nad Wisłą

„W zeszłym roku Luxtorpeda dopiero stawiała pierwsze kroki i cudem udało nam się zagrać na Festiwalu w Jarocinie – opowiada Litza – Zastąpiliśmy wtedy zespół Subways, który nagle nie mógł dojechać. Udało się mimo, że niewielu znało nas wcześniej.

W tym roku w Jarocinie kapela zagrała swój setny koncert. Piosenka „Autystyczny” z pierwszego krążka grupy bardzo długo rządziła na liście „Trójki” (zdumiewało to tym bardziej, że audycja „Niedźwiedzia” i Barona rzadko promuje tak drapieżne, dźwięki). Jej sukces powtarza nowy utwór: „Wilki dwa” z najnowszej płyty zespołu zatytułowanej „Robaki”, który już od 29 czerwca okupuje pierwsze miejsce trójkowej listy.

Z piątku na sobotę tuż przed pierwszą w nocy Luxtorpeda (Litza – głos, gitara, Drężmak – gitara, Kmieta – bas, Krzyżyk – perkusja plus na wokalu Hans – raper składu Pięć Dwa Dębiec) wystąpi na Dużej Scenie Przystanku Woodstock. Na półki sklepowe trafiło właśnie DVD z zapisem ubiegłorocznego woodstockowego koncertu.

Kapela w ubiegłorocznych rankingach „Teraz Rocka” zgarnęła właściwie wszystko, co można było wygrać: wygrała plebiscyt na zespół roku, debiut roku, płytę roku, przebój roku i teledysk roku.

W najnowszym sierpniowym wydaniu miesięcznika „Gitarzysta” ukaże się wywiad-rzeka z Litzą, który zdradza kulisy brzmienia zespołu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza