Nowy numer 39/2023 Archiwum

"Komsomolskaja Prawda" o polskich radach dla kibiców

Polskie służby graniczne radzą kibicom z Rosji, wjeżdżającym do Polski na piłkarskie mistrzostwa Europy, aby nie palili, nie pili i myli ręce przed posiłkami - informuje w czwartek "Komsomolskaja Prawda".

Ta wielkonakładowa gazeta podaje, że takie rady znalazły się w ulotce, wręczanej na granicy obywatelom Rosji jadącym na Euro 2012. Zauważa zarazem, że roi się w niej od błędów językowych.

"W ulotce radzi się kibicom, by przestrzegali pięciu zasad, które pozwolą im uniknąć w Polsce różnych problemów" - przekazuje gazeta. "Zasady te są proste do nieprzyzwoitości: nie palić na stadionach, nie pić alkoholu na ulicach, nie używać narkotyków, nie uprawiać seksu z przypadkowymi partnerami i myć ręce przed posiłkami" - dodaje "Komsomolskaja Prawda".

Gazeta podkreśla, że "pogranicznicy nie zdołali jednak poprawnie przetłumaczyć na język rosyjski swoich w gruncie rzeczy cennych rad". Wśród błędów "Komsomolskaja Prawda" wytyka autorom ulotki użycie słów i zwrotów, których nie ma w języku rosyjskim.

"Być może nic wielkiego się nie stało. Szkoda jednak, że w oczach kibiców akcja Polaków przekształciła się w kuriozum" - konstatuje "Komsomolskaja Prawda".

Gazeta odnotowuje jednocześnie życzliwość i sprawność, z jakimi polska Straż Graniczna odprawia fanów z Rosji. Na uśmiechy na twarzach pograniczników i ich otwartość zwracają też uwagę inne rosyjskie gazety.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast