Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czy żonaci diakoni są zobowiązani do wstrzemięźliwości seksualnej?

Żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do zachowywania doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości seksualnej, dopóki trwa ich małżeństwo. Taką odpowiedź otrzymał przewodniczący episkopatu USA kard. Timothy M. Dolan z Watykanu, w związku z zapytaniami skierowanymi w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej.

Wątpliwości związane były z interpretacją kanonu 277 KPK § 1, mówiącego o tym, że duchowni są obowiązani do zachowania ze względu na Królestwo niebieskie doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości, choć zgodnie z kanonem 1042 1º nie są zobowiązani do celibatu. Dyskusja na temat ich sytuacji prawnej objęła czasopisma naukowe ale także i tzw. blogosferę. W związku z licznymi zapytaniami episkopat USA zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych. W odpowiedzi z Watykanu nadeszło pismo podpisane przez przewodniczącego tej dykasterii, kard. Francesco Coccopalmerio oraz sekretarza, bp. Juana Ignacio Arrietę. Po konsultacji z Kongregacją Nauki Wiary stwierdzono, że żonaci diakoni stali nie są zobowiązani do zachowywania doskonałej i wieczystej wstrzemięźliwości seksualnej, dopóki trwa ich małżeństwo.

Na całym świecie jest około 38 tys. diakonów stałych. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni żonaci.

« 1 »

Zobacz także

  • ar tu
    14.05.2012 12:04
    artykuł z którego nie wynika za wiele. w treści powtórzony lid. a mnie interesuje co to znaczy doskonała i wieczna wstrzemięźliwość dopuki trwa ich małżeństwo? tzn że diakon stały, po śmierci żony może mieć kolejną żonę, czy może po śmierci żony obowiązuje go "doskonała i wieczna wstrzemięźliwość?
  • barteksvd
    14.05.2012 12:31
    barteksvd
    Po śmierci żony, diakon pozostaje do śmierci celibatariuszem. Nie może zawrzeć już kolejnego małżeństwa.
  • do ar tur a
    14.05.2012 17:53
    dopóki pisze się przez "O"z kreską...
    doceń 0
  • diakon Piotr
    17.05.2012 21:26
    Nie ma tego w KKKW ani KPK, ale na mocy osobnego cyrkularza Kongregacji Duchowieństwa jeszcze z lat 90-ych diakon owdowiały może uzyskać dyspensę na powtórny ożenek bez konieczności redukcji do stanu świeckiego, jeśli zachodzi jedna z 3 przesłanek:

    1) znaczny i udokumentowany pożytek z posługi danego diakona;

    2) diakon ma małe dzieci potrzebujące "matki zastępczej";

    3) diakon ma starych rodziców potrzebujących opieki.

    To tak z pamięci...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL